7 sierpnia 2019

Kategoria:
Inne

Rodzaje nakładek na klucz

Nakładki na klucze są przydatne w obiektach, gdzie używa się wielu kluczy (biurach, hotelach, ośrodkach wypoczynkowych, szkołach, uczelniach itd.), ale też w domach osób prywatnych, które noszą całe pęki kluczy. Do czego służą te nakładki i jakie ich rodzaje wyróżniamy? Poznaj typy nakładek na klucz i wybierz ten, który najlepiej sprawdzi się w Twoim domu i biznesie.

Do czego służą nakładki na klucz?

Nakładki na klucz to niewielkie elementy umieszczane na główce klucza. Są dokładnie dopasowane kształtem, więc tkwią na kluczu stabilnie. Ich podstawowym zadaniem jest ułatwienie szybkiej identyfikacji klucza.

Nakładki na klucz pozwalają nie tylko łatwo zorientować się, do których drzwi pasują poszczególne klucze, ale też katalogować je – zaznacza specjalista z WISplast. – Nakładki są dostępne w wielu kolorach, dzięki czemu można np. jednakowo oznaczyć klucze do jednych drzwi albo przypisać gościom w obiekcie lub pracownikom w firmie zestaw kluczy z nakładką danej barwy.

Jakie są rodzaje nakładek na klucz?

Nakładki na klucz są dostępne w rozmaitych wariantach. Pierwszymi kryteriami podziału są kształt i wielkość. Nakładka musi przecież pasować do klucza! Pod tym względem wyróżnia się nakładki na klucz:

  • małe,
  • duże,
  • pierścieniowe,
  • kwadratowe.

Te pierwsze są przeznaczone dla niewielkich kluczy, np. do kłódek czy skrzynek na listy, a drugie do kluczy standardowych rozmiarów. Dwa pierwsze typy nasuwa się na główkę klucza od dołu. Są wykonane z mocnego tworzywa sztucznego.

Nakładki pierścieniowe i kwadratowe są naciągane na krawędzie główki klucza. Z tego powodu materiał ich wykonania jest inny niż w przypadku dwóch pierwszych typów nakładek. Musi być elastyczny, a jednocześnie trwały.

Drugim kryterium podziału jest wspomniany już sposób umieszczania nakładki na kluczu. Tu o wyborze decydują dwa czynniki: wygoda i estetyka. Oba typy nakładek: nasuwany i naciągany spełnią funkcję identyfikacyjną tak samo dobrze, dadzą jednak różny efekt wizualny. Wyróżnia się tu też trzeci rodzaj: nakładki miękkie. Są one wykonane z elastycznego materiału i nakładane na okrągłą główkę klucza od góry.

Wszystkie rodzaje nakładek na klucz umożliwiają podpięcie breloka. Te, które zajmują całą główkę klucza, mają otwór właśnie w tym celu.

Niezależnie od tego, który rodzaj nakładek na klucze wybierzesz, możesz być pewien, że ułatwią Ci one odróżnianie kluczy i podniosą ich estetykę, a także uprzyjemnią korzystanie z nich dzięki niezliczonym żywym kolorom, a to wszystko – niewielkim, dosłownie groszowym kosztem!