20 lutego 2017

Kategoria:
Inne

Rodzaje nagrobków pojedynczych

Nagrobek pojedynczy wcale nie musi być przeznaczony tylko dla jednej osoby. To głębokość grobu decyduje o tym, ile osób może w nim zostać pochowanych. Jeśli przewidujemy, że więcej niż jedna – należy to uwzględnić podczas podejmowania różnego typu decyzji dotyczących tego, co widoczne, czyli właśnie nagrobka. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę w tej kwestii?

Z jednej strony nagrobek jest pewną formą upamiętnienia osoby zmarłej, wypadałoby więc w jakiś sposób dopasować rodzaj i wygląd nagrobka do jej gustu czy charakteru. Z drugiej strony warto pamiętać nie tylko o zmarłych, ale również o tych, którzy będą na ów nagrobek patrzeć, odwiedzać go i pielęgnować. To ostatnie jest także istotnym kryterium podczas wyboru materiału i formy. Jeżeli wiemy, że danym grobem opiekować się będzie przede wszystkim starsza osoba nie w pełni sił, lepiej zadbać o to, aby był stosunkowo łatwy w utrzymaniu, na drugim planie pozostawiając kwestie estetyczne.

Rodzaj użytego materiału

Aspekt praktyczny i wizualny ścierają się ze sobą zwłaszcza na polu materiału, z którego ma zostać wykonany nagrobek. Marmur jest piękny, ale w naszym klimacie szybciej niszczeje i wymaga nieco więcej zachodu niż granit. Być może warto też zastanowić się nad sztucznymi kompozytami w miejsce tradycyjnego kamienia naturalnego, bo okaże się to najsensowniejszą opcją, jeżeli chodzi o trwałość i „łatwość obsługi”.

Forma i treść

Niezależnie od materiału, jaki wybierzemy, jeżeli w grobie przykrytym pojedynczym nagrobkiem ma zostać pochowanych więcej osób, na płycie powinno pozostać miejsce uwzględniające konieczność dopisania z czasem informacji, nawet skrótowych, na temat kolejnych zmarłych. Warto wybrać też na tyle uniwersalny projekt, aby ostatecznie „pasował” do nich wszystkich.

Forma nagrobka często zależy od przepisów obowiązujących na danym cmentarzu. Niektóre nekropolie nade wszystko stawiają ogólny wygląd całego terenu cmentarnego i w związku z tym nagrobki muszą być do siebie bardzo podobne lub wręcz identyczne. Jest to charakterystyczne zwłaszcza dla cmentarzy wojskowych, gdzie wymogiem bywa prosta płyta nagrobna, leżąca płasko lub też ustawiona w pionie, wyposażona jedynie w najbardziej podstawowe informacje o zmarłym.

Mnogość możliwości

Jeśli regulacje cmentarne pozostawiają większy wybór, zdecydować się możemy na wiele rozmaitych opcji. – Do tych najklasyczniejszych należy połączenie płyty grobowej pokrywającej cały grób oraz płyty pionowej na jego szczycie – dowiadujemy się w Zakładzie Kamieniarskim Stanisława Guzika. Można też poprzestać jedynie na kamiennej tablicy pionowej, a w poziomie zażyczyć sobie jedynie kamiennego obramowania, wewnątrz którego będzie można np. zasadzić kwiaty.

Na te ostatnie zamówić możemy także dodatkową podkładkę, wykonaną z tego samego bądź też zupełnie innego materiału niż nagrobek „właściwy”. Podobnie w przypadku specjalnych elementów przewidzianych na znicze czy wazon. Zakłady kamieniarskie wciąż poszerzają swoją ofertę o kolejne wzory i możliwości. Niektóre pomagają zrealizować (przygotowując chociażby komputerową wizualizację) indywidualny projekt zamawiającego. Dobrym punktem wyjścia w takiej sytuacji może być przedstawienie kamieniarzowi zdjęcia nagrobka, który nam się kiedyś spodobał.