5 czerwca 2017

Kategoria:
Inne

Rodzaje mierników gazu

Instalacje gazowe muszą być co roku kontrolowane, ponieważ każdy najmniejszy uszczerbek może zagrażać zdrowiu i życiu osób z nich korzystających. Aby zorientować się w kondycji rurociągów i armatury, używa się mierników gazu. Urządzenia te występują w kilku odmianach, które różnią pod względem konstrukcji i zasady działania. Poznaj typy mierników gazu.

Czemu służą mierniki gazu i gdzie są używane?

Instalacje gazowe muszą być kontrolowane nie tylko na etapie tworzenia i montażu, choć oczywiście właśnie wtedy należy szukać usterek fabrycznych i nieszczelności wynikających z błędów podczas montowania. Jeżeli chcemy cieszyć się bezpieczną instalacją gazową, powinniśmy poddawać ją kontroli przynajmniej raz w roku. Powinien ją przeprowadzać wykwalifikowany gazownik z uprawnieniami. Instalacje niepoddawane badaniu stanowią zagrożenie. Wadliwa nietestowana instalacja będąca przyczyną wypadku jest podstawą do niewypłacenia odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową, dlatego też warto poddać swoją instalację kontroli raz na 12 miesięcy.

Podczas takiego badania gazownik posługuje się miernikiem gazu. W jaki sposób urządzenie to wykrywa gaz i jakie rodzaje mierników są wykorzystywane? Prześledzimy to na podstawie oferty www.akserwis.pl.

Typy mierników gazu

W pierwszej kolejności mierniki gazu dzielą się na wielogazowe i jednogazowe. W przypadku naszych domowych instalacji wystarczy detektor jednogazowy, który wykaże lub wykluczy obecność propanu-butanu.

Mierniki występują też w wariantach przenośnych i stacjonarnych. Ich zastosowanie jest zupełnie inne. Mierniki mobilne są używane przez gazowników w czasie kontroli u klienta. Mierniki stacjonarne stanowią element wyposażenia np. zakładów przemysłowych i ich zadaniem jest szybkie wykrycie wycieku gazu.

Jeżeli chodzi o przenośne mierniki jednogazowe, A & K Serwis proponują dwa modele: Tango TX1 oraz GasBadge Pro. Ten pierwszy to zaawansowana technologicznie nowość. Może pracować 3 lata bez przerwy, a jego alarm dźwiękowy osiąga 100 dB, co jest najlepszym wynikiem na rynku w tej klasie detektorów.

Ciekawym rozwiązaniem jest poręczny i solidny GasBadge Pro, do którego można podłączyć czujniki różnych gazów. Model ten reaguje na obecność gazu alarmami: dźwiękowym, świetlnym i wibracyjnym. Na jednym ładowaniu może pracować przez 2600 godzin. Obudowa jest wodoszczelna.