27 marca 2019

Kategoria:
Inne

Rodzaje mebli z metalu. Przegląd propozycji

Do najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w stolarce należy zaliczyć drewno i płyty warstwowe. Choć budowane z nich meble bardzo dobrze sprawdzają się w zastosowaniach domowych, kompletując wyposażenie do mocniej eksploatowanych pomieszczeń, trzeba sięgnąć po solidniejszy materiał. Dlatego meble przeznaczone do budynków użyteczności publicznej produkuje się z metalu.

Metal jako materiał do budowy mebli, zyskuje przewagę nad drewnem i rozmaitymi tworzywami przede wszystkim ze względu na swoją trwałość. Blachy metalowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne, zdecydowanie lepiej znoszą też trudne warunki, takie jak wysoka wilgotność czy duże wahania temperatur.

Ze względu na wysoką trwałość i łatwość utrzymania w czystości, meble z metalu chętnie stosowane są m.in. w budynkach użyteczności publicznej, prywatnych przedsiębiorstwach, ale także w ośrodkach zdrowia, placówkach edukacyjnych oraz obiektach noclegowych, aby wymienić tylko kilka z wielu możliwości – mówi ekspert z firmy Met-Pol.

Metalowe regały do różnych zastosowań

Wszędzie tam, gdzie składuje się duże ilości ciężkich przedmiotów, niezbędne okazują się wysokie regały. Aby mebel tego typu był stabilny, a więc nie stwarzał zagrożenia dla znajdujących się w pobliżu osób i innych przedmiotów, musi być oczywiście wykonany z solidnego materiału.

W praktyce regały z metalu wykorzystuje się nie tylko w magazynach, ale też archiwach, a nawet w biurach. Regały handlowe, które możemy zobaczyć właściwie w każdym sklepie, zwykle są nie tylko bardzo mocne, ale też eleganckie, dzięki czemu świetnie komponują się z otoczeniem.

Metalowe szafy i szafki

Myśląc o metalowych szafkach, natychmiast wyobrażamy sobie typowe skrytki basenowe. Szafki w szatniach pływalni i innych obiektów sportowych muszą być odporne nie tylko na wilgoć i częste mycie mocnymi środkami chemicznymi, ale także ewentualne próby włamań. Podobne wymagania stawiamy pracowniczym szafkom BHP. Do każdego z tych zastosowań najlepszym wyborem będzie szafka metalowa.

Z mocnych blach metalowych produkowane są także szafki szkolne, aktowe szafy ryglowane do biur i kancelarii oraz szafy kartotekowe, niezastąpione w szpitalach, ośrodkach zdrowia, ale także np. w dziekanatach.

Metalowe łóżka do akademików i hosteli

Z metalu wykonuje się także ramy łóżek, przeznaczonych do hoteli, akademików i innych miejsc, w których często zmieniają się lokatorzy. Metalowe łóżko jest znacznie mocniejsze od mebla na ramie drewnianej. Co ważne, jest także bardziej higieniczne – ramy stalowe można myć z użyciem detergentów, których nie możemy stosować na drewnie.

Solidne profile metalowe umożliwiają łatwą i niedrogą produkcję łóżek piętrowych. Bardzo atrakcyjne centy takich mebli są kolejnym argumentem, skłaniającym do wyboru właśnie takich sprzętów.

Oczywiście, powyższy tekst nie wyczerpuje wszystkich możliwości wykorzystania metalu w produkcji mebli. Materiał ten stosowany jest również do tworzenia mebli warsztatowych, ogrodowych, wózków magazynowych i wielu, wielu innych.