30 maja 2017

Kategoria:
Inne

Rodzaje materiałów spawalniczych

Spawanie daje ogromne możliwości, jeśli chodzi o nadawanie form wyrobom z metalu. Wypracowano wiele technik spawania, które są dostosowane do tego, co jest spawane i jaki jest zakładany rezultat. Różne są także materiały spawalnicze i właśnie im będzie poświęcony ten tekst. Odpowiemy na pytanie, jakie rodzaje materiałów spawalniczych są wykorzystywane.

Czym jest spawanie?

Spawanie jest jedną z metod łączenia materiałów – najczęściej metali, ale nie jest to regułą, ponieważ spawać można także tworzywa sztuczne. Polega na stopieniu fragmentów dwóch elementów z tworzywa, a następnie zespoleniu ich i ostudzeniu. W spawaniu uczestniczy także spoiwo spawalnicze, którego zadaniem jest wypełnienie spoiny.

Do stopienia spawanego elementu wykorzystuje się wysoką temperaturę – ściśle dostosowaną do obrabianego materiału. Osiąga się ją w rozmaity sposób, m.in. elektrycznie lub gazowo. Niestety, spawanie nie jest obojętne dla właściwości przedmiotu. W przypadku stali dochodzi do spadku wytrzymałości, dlatego spawane elementy stalowe nie mogą być poddawane dużym obciążeniom – byłoby to niebezpieczne dla stabilności konstrukcji. Tam jednak, gdzie obciążenia są niewielkie, spawanie jest powszechną metodą łączenia elementów metalowych lub z tworzyw sztucznych.

Materiały spawalnicze

Ponieważ występuje zarówno wiele metod spawania, jak i mnogość surowców, które mogą być mu poddawane, dostępne są też liczne materiały spawalnicze. Aby dokonać ich przeglądu, skorzystamy z oferty prezentowanej na www.nortech-weld.pl.

W ofercie firmy Nortech znajdują się materiały spawalnicze światowego lidera w tej dziedzinie, którym jest Oerlikon. Proponuje on materiały dodatkowe do wszystkich metod spawania stali węglowych, niskostopowych, nierdzewnych i specjalnych, a także do aluminium i  stopów oraz żeliwa.

Pierwszą grupę produktów stanowią elektrody otulone, a wśród nich elektrody do: wszystkich typów stali, aluminium, regeneracji, stopów niklu i miedzi oraz do żeliwa. Oprócz elektrod dostępne są także druty lite MIG/MAG i druty rdzeniowe, pręty TIG oraz topniki i druty pod topnik.

Nortech ma w swojej ofercie także wyroby innych producentów, m.in. Lincoln Electic, ESAB, BOHLER, AVESTA oraz MTC. Ponadto można tam znaleźć urządzenia spawalnicze – zarówno do nabycia, jak i wypożyczenia.