3 marca 2017

Kategoria:
Inne

Rodzaje materiałów ściernych

Materiał ścierny po dobrej obróbce ma właściwości ostrzy skrawających. Do czego dokładnie służy i jakie są jego rodzaje? Ten temat podejmiemy w poniższym artykule.

Z czego składa się materiał ścierny?

Materiał ścierny jest tak naprawdę substancją mineralną – naturalną lub sztuczną. Właściwości ostrzy osiąga po rozdrobnieniu na ziarna lub proszki. Materiał ten powinien być dosyć twardy, aby przy niewielkim nacisku wgłębiał się w obrabianą powierzchnię.

Materiał ścierny składa się z czterech elementów:

  • Podłoża z papieru, poliestru, bawełny, folii lub fibry, na które naniesiona jest warstwa spoiwa
  • Spoiwa podkładowego, w którym osadzone są ziarna ścierne, i spoiwa zalewowego
  • Ziarna ściernego
  • Wierzchniej warstwy

Jakie są rodzaje materiałów ściernych?

Materiały ścierne znajdują się w ofercie firmy Zamet ze Stargardu specjalizującej się w sprzedaży artykułów metalowych i BHP, narzędzi i elektronarzędzi, akcesoriów i osprzętu, takiego jak: wiertła, dłuta, brzeszczoty, piły tarczowe i uchwyty wiertarskie, a także systemów ociepleń, chemii budowlanej, artykułów elektrycznych i spawalniczych, narzędzi ogrodowych i olejów oraz smarów przydatnych do domu lub ogrodu. Wśród materiałów ściernych znajdują się:

  • Arkusze – na płótnie, na papierze oraz aqua
  • Krążki – ścierne, fibrowe, z otworami i ścierne LUX
  • Rolki papieru ściernego
  • Taśmy szlifierskie bezkońcowe

Arkusze na płótnie są bardzo elastyczne i służą do ręcznej obróbki metali. Arkusze na papierze nadają się zarówno do szlifowania ręcznego, jak i przy użyciu elektronarzędzi, a wersja aqua ma zastosowanie do obróbki farb, lakierów i szpachli w branży samochodowej oraz lakierniczej.

Krążki ścierne są uniwersalnym wyrobem do szlifowania przy użyciu elektronarzędzi, który stosuje się do drewna, farb, lakierów i szpachli. Krążki fibrowe nadają się do szlifowania zgrubnego, usuwania rdzy z metalowych elementów, a także do obróbki spawów. Można je mocować do gumowych dysków na szlifierkach kątowych lub polerkach. Krążki z otworami są specjalistycznym wyrobem do szlifowania drewna i elementów drewnianych, a przeznaczeniem krążków ściernych LUX jest obróbka drewna miękkiego i z dużą zawartością żywicy, materiałów drewnopochodnych oraz profili drewnianych.

Papier ścierny nadaje się do szlifowania drewna twardego, szczególnie do obróbki parkietów i renowacji podłóg, natomiast taśmy szlifierskie bezkońcowe można wykorzystać do obróbki metalu, drewna, farb i lakierów.