maszyny pakujace
10 marca 2016

Kategoria:
Inne

Rodzaje maszyn pakujących i ich zastosowanie

Wraz z rozwojem techniki oraz przemysłu, do pakowania zaczęto stosować maszyny różnego rodzaju. Ma to związek z tym, że różne produkty, pojawiające się na rynku, wymagają rozmaitych technik oraz sposobów przechowywania.

Co to są maszyny pakujące?

Istotę maszyn pakujących najprościej można wyjaśnić w dosłownie kilku słowach – jest to bowiem taki rodzaj maszyn, który ma za zadanie zapakować produkt. Oczywiście istnieje możliwość pakowania go bez ich użycia, co stosuje się do tej pory, jednak na mniejszą skalę. Zaletą pakowania produktów przy użyciu maszyn jest zaoszczędzenie czasu – maszyny bowiem, jak wiele innych czynności, wykonują to szybciej niż pracownicy fizyczni, dlatego taki rodzaj polecany oraz stosowany jest najczęściej przy produkcji masowej. Jak można zauważyć, we współczesnym świecie pakuje się właściwie wszystko – nieważne, czy jest to nowy telewizor, odkurzacz czy serek topiony lub butelka nieco droższego wina.

Rodzaje maszyn pakujących

Jednym z najnowszych wynalazków przemysłu są pakowarki bag-in-box, które oferuje strona maszynypakujacelublin.pl. Pakowarka aseptyczna półautomatyczna 1.20 przeznaczona jest do pakowania płynnych produktów w systemie bag-in-box (z angielskiego worek w pudełku). Dzięki niej zapakować można na przykład różnego rodzaju soki, olej czy wino. Maszyna ta jest przystosowana do pracy w ruchu ciągłym, a obsługiwana przez sprawnego operatora jest w stanie wykonać do 240 cykli na godzinę. Innym rodzajem pakowarki aseptycznej jest na przykład ASEPTA 5000, również produkowana dla przemysłu spożywczego. Gwarantuje ona aseptyczne opakowanie, umożliwiające przechowywanie żywności przez wiele miesięcy. Co ważne w pakowaniu aseptycznym, maszyna ta posiada instalację, która pozwala na ciągłą sterylizację wnętrza komory parą wodną, co pozwala uniknąć zakażeń wtórnych. Producentem tego typu maszyny jest firma BAG in BOX Wojciech Płocki. Innym rodzajem maszyn pakujących są na przykład kartoniarki. Przystosowane są, jak sama ich nazwa wskazuje, do pakowania produktów w kartony. Produkty te nie są już pod postacią cieczy, jak to ma miejsce przy pakowarkach bag in box, chociaż kartoniarki także wykorzystywane są w przemyśle spożywczym. Bardziej zaawansowanym procesem pakowania zajmują się automatyczne linie pakujące, składające się z wielu maszyn, gdzie każda z nich ma określone zadanie. Maszyny te ustawione są w takiej kolejności, aby proces pakowania przebiegał szybko i sprawnie. W tym wypadku wszystkie czynności wykonywane są przez urządzenie – zaczynając od dozowania odpowiednich porcji produktu, aż do układania już gotowych opakowań na paletach.

Przy zakupie maszyny pakującej trzeba oczywiście pamiętać o tym, do czego ma ona służyć – wiadomo, że do pakowania oleju nie można zaopatrzyć się w kartoniarkę, a raczej właśnie w pakowarkę bag-in-box. Nie trzeba również wspominać, że to właśnie dobra maszyna do pakowania będzie gwarancją odpowiedniego czasu przydatności produktu do spożycia oraz jego świeżości.