maszyna do szycia
15 lutego 2020

Kategoria:
Inne

Rodzaje maszyn do szycia

Szycie jest niezwykle praktyczną, ale też trudną umiejętnością. W dzisiejszych czasach powraca moda na szycie we własnym domu, choć równie prężnie pracują duże, przemysłowe szwalnie. Aby jednak tworzenie niepowtarzalnych i pięknych strojów było możliwe, niezbędne są odpowiednie urządzenia. Są to oczywiście specjalistyczne maszyny do szycia, dzięki którym krawcowe mogą tworzyć oryginalne kompozycje. Sprawdźmy, jakie podstawowe rodzaje maszyn do szycia można spotkać na rynku.

Mechaniczne maszyny do szycia

Ten rodzaj maszyn jest najstarszy, ale jednocześnie najbardziej popularny. Ich cechą charakterystyczną jest to, że wszystkie funkcje ustawiane są w sposób ręczny, a samo urządzenie pracuje dzięki wbudowanemu silnikowi. Jego rozruch jest możliwy poprzez napęd nożny.

Jak tłumaczą specjaliści z firmy Dla Szwalni: ,,Jak wiadomo, podstawową funkcją każdej maszyny do szycia jest tworzenie wybranego przez użytkownika ściegu. W tego typu urządzeniach odpowiedzialne są za to właśnie elementy mechaniczne, które są napędzane przez silnik’’.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem w maszynach mechanicznych jest to, że najczęściej posiadają one specjalne koło, przy pomocy którego ręcznie ustawia się położenie igły względem materiału. Gwarantuje to optymalną płynność ruchów narzędzia oraz precyzyjne dopasowanie ustawienia pożądanych elementów. Bardzo ważną zaletą maszyn mechanicznych jest to, że są bardzo trwałe i odporne na ewentualne usterki. Wiele urządzeń jest w stanie służyć krawcowej przez kilkadziesiąt lat.

Elektroniczne i komputerowe maszyny do szycia – nowoczesne narzędzie pracy

Najważniejszą cechą takich urządzeń jest oczywiście to, że wszystkie funkcje, tryby pracy, czy rodzaje tworzonych ściegów wybiera się w sposób elektroniczny. Służy ku temu odpowiedni panel z przyciskami, dzięki czemu użytkowanie takiej maszyny do szycia staje się niezwykle proste. Właśnie z tego powodu są one wybierane przez początkujące krawcowe i pasjonatki. Warto nadmienić też, że urządzenia elektroniczne i komputerowe również mogą być wyposażone w pedał nożny. Dodatkową cechą, która wyróżnia maszyny komputerowe jest to, że możemy w ich wnętrzu znaleźć płytę główną. Jest ona niezwykłym udogodnieniem dla użytkownika, gdyż dzięki niej można zapisać w pamięci maszyny wszystkie ściegi i tryby, z jakich do tej pory korzystaliśmy. Maszyny elektroniczne i komputerowe wyróżnia bardzo duża liczba możliwych do wykonania ściegów, dlatego będą idealnym rozwiązaniem dla miłośników fantazyjnych wzorów i krojów.