20 maja 2018

Kategoria:
Inne

Rodzaje maszyn do drewna

W zakładach stolarskich powstaje wiele niezbędnych przedmiotów, w tym przede wszystkim mebli. Do ich tworzenia potrzebne są specjalistyczne maszyny do drewna. Jako że przemysł drzewny coraz bardziej się rozwija, potrzebne są odpowiednie technologie. Z ich pomocą stolarze mogą tworzyć rzeczy, które później znajdują miejsce w naszych domach. Przedstawiamy rodzaje maszyn do drewna.

Najpopularniejsze sprzęty

Jednym z podstawowych urządzeń stosowanych do obróbki drewna jest frezarka, czyli maszyna do obróbki drewna przez skrawanie. Frezarkę wykorzystuje się do powierzchni płaskich, jak również do tzw. powierzchni kształtowych. Kolejnym znanym wszystkim stolarzom sprzętem jest czopiarka, którą stosuje się do formowania i profilowania nie tylko drewna, ale i materiałów drewnopodobnych. Innym wykorzystywanym w przemyśle stolarskim urządzeniem jest stołowa pilarka tarczowa. Maszyny tej używa się do cięcia drewna.

Poza wyżej wymienionymi, do pracy z drewnem stosuje się:

  • strugarkę do drewna – do strugania drewna,
  • szlifierkę – do wykańczania obrobionego wcześniej przedmiotu,
  • tokarkę – do obrabiania materiałów skrawaniem o powierzchni brył obrotowych (kul, wałków, gwintów itp.).

Maszyny do oprawiania obrazów

Kiedy artysta namaluje obraz, musi go odpowiednio oprawić. To, jaką ramę on otrzyma, jest bardzo istotne, ponieważ może ona zarówno podkreślić walory estetyczne malowidła, jak również nadać mu zupełnie nowego charakteru. Najpiękniejsze są ramy drewniane, które najczęściej wykonuje się na wymiar. Aby mogły pełnić swoje funkcje, muszą zostać odpowiednio obrobione – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę SAYART.

Do oprawiania obrazów również potrzebne są odpowiednie maszyny umożliwiające obróbkę drewna. Wśród nich należy wymienić chociażby pistolety, gwoździarki, dwupiły, zszywarki i gilotyny nożne. Często przydatne bywają też urządzenia do wycinania passe-partuout, które pomagają w zdobieniu ramy. Bez wyżej wymienionych sprzętów stworzenie pięknej i ozdobnej ramy do obrazu byłoby bardzo trudne, jeśli nawet nie niemożliwe.

Podsumowując, maszyny do obróbki drewna są niezbędne nie tylko w każdym zakładzie stolarskim, ale także w domowych warsztatach. Ich pomoc bywa nieoceniona w wielu codziennych sytuacjach, dlatego warto wyposażyć się w odpowiednie sprzęty.