rodzaje-kotlow
20 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Rodzaje kotłów – przegląd rozwiązań

Już teraz warto przygotować się do sezonu grzewczego i pomyśleć o nowym kotle grzewczym. Dobrze jest również zorientować się w rodzajach kotłów, gdy budujemy dom i zastanawiamy się nad sposobem zaopatrzenia go w energię. Jaki kocioł wybrać? Na tradycyjny węgiel czy na ekogroszek? Fundusze, które możemy przeznaczyć na zakup kotła, rodzaj paliwa, którym będziemy palić, a także podstawowe parametry spalania, to czynniki, które powinniśmy brać pod uwagę.

Na rynku istnieje wiele rodzajów kotłów grzewczych. Aby nie pogubić się w gąszczu ofert i propozycji, warto przyjrzeć się, jakie rodzaje kotłów oferują producenci i jakie są ich charakterystyczne cechy.

Kotły automatyczne na ekogroszek

Ponieważ w naszych codziennych wyborach zwracamy coraz większą uwagę na ekologię, ogromną popularnością cieszą się kotły automatyczne na ekogorszek. Są ergonomiczne, bezpieczne w użytkowaniu i bardzo sprawne, a przede wszystkim ekologiczne, gdyż emitują bardzo niewielką ilość zanieczyszczeń. Ich kolejną zaletą jest wydajność.

Wartość opałowa materiału sięga 25MJ/kg i wystarcza do ogrzania nawet słabo izolowanego domu. Średnie spalenie ekogroszku, to około 2 kg na godzinę, co czyni z kotłów retortowych ciekawe, alternatywne źródło energii – objaśnia specjalista z zakładu urządzeń grzewczych POLSPAW.

Kolejnym ich plusem jest łatwość obsługi. Paliwo dozuje się z zasobnika, uzupełnianego raz na kilka dni. Pieca nie trzeba wygaszać ani ponownie rozpalać, a nad przebiegiem całego procesu czuwa automatyczny system regulacji. Jednym minusem jest ich cena, wahająca się od około 6000 do 15000 zł, jednak jest to inwestycja, która szybko się zwróci w trakcie eksploatacji urządzenia.

Kotły automatyczne na pellet

Innym rodzajem kotłów automatycznych są kotły na pellet, czyli ekologiczną biomasę. Ich zaletą jest efektywne spalanie oraz możliwość samoczynnego wygaszania i rozpalania kotła w razie potrzeby, co podnosi efektywność jego pracy do około 80%. Ponadto, nie osadza się w nim smoła oraz sadza, co sprawia, że są wysoce bezawaryjne. Odnawialne paliwo i bezobsługowe ogrzewanie, to ich kolejne zalety. Wadą, podobnie jak w poprzednio omawianych, jest wysoka cena, związana z zastosowaną w nich elektroniką, a także uzależnienie się od jednego rodzaju paliwa.

Kotły zasypowe

To najbardziej tradycyjny rodzaj kotłów, przeznaczonych do centralnego ogrzewania za pomocą węgla. Ich zaletą jest niska cena samego kotła oraz opału, czyli węgla, koksu lub miału. Ich sprawność energetyczna jest jednak dość niska, wymagają stałej obsługi, a także generują niebezpieczny dla zdrowia smog, poważnie zanieczyszczając środowisko. Duża ilość popiołu, który trzeba zutylizować, to ich kolejna wada.

Na koniec warto wspomnieć o klasie kotłów. Wybierajmy kotły klasy piątej, one bowiem emitują do atmosfery najmniejszą ilość zanieczyszczeń oraz mają najwyższą sprawność, która przekłada się na efektywność spalania, a w efekcie na niższe nakłady finansowe na ogrzewanie.