28 maja 2019

Kategoria:
Inne

Rodzaje izolacji przemysłowych

Zadaniem izolacji przemysłowych jest przede wszystkim zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa i komfortu pracy. Od tego punktu zawsze powinniśmy zaczynać, gdy opowiadamy o funkcjach i rodzajach izolacji przemysłowych. Izolacje przemysłowe służą też oczywiście do optymalizacji procesów technologicznych w zakładach z różnych branż – od przemysłu spożywczego, po ciężki przemysł stoczniowy. Zależy nam na optymalizacji efektywności energetycznej, a więc niższych kosztach eksploatacji, co dodatkowo przyczynia się do ochrony środowiska i klimatu. Jakie mamy podstawowe rodzaje izolacji przemysłowych, jakie pełnią funkcje i co dzięki nim zyskuje firma?

Izolacje termiczne – ciepłochronne i zimnochronne

Najczęściej omawiane izolacje przemysłowe to izolacje termiczne, które w pierwszej kolejności kojarzą nam się z budownictwem i jest to skojarzenie słuszne, jednak termoizolacje są bardzo ważne w wielu innych branżach przemysłowych. Izolacje termiczne możemy podzielić na dwie grupy: izolacje ciepłochronne i zimnochronne. Izolacje ciepłochronne pozwalają ograniczać straty ciepła, których powodem jest przede wszystkim wysoka temperatura powierzchni zbiorników, rurociągów, kotłów, kanałów wentylacyjnych itd. W dużym uproszczeniu: materiał ciepłochronny wytwarza opór cieplny, który stanowi „barierę”. Podobnie działa izolacja zimnochronna, przy czym tutaj zależy nam oczywiście na tym, by to zimno „nie uciekało” poza izolowaną przestrzeń. W obu przypadkach materiał izolacyjny powinien spełniać kilka podstawowych cech. Materiał powinien charakteryzować się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, niską gęstością objętościową (by nie obciążać izolowanych elementów), niską nasiąkliwością i dużą wytrzymałością mechaniczną. Izolacja ciepłochronna powinna mieć przy tym dużą temperaturę zapłonu. Jak mówi nam przedstawiciel firmy IzoSerwis z Tuliszówka, w roli termoizolatorów świetnie sprawdzają się maty, otuliny i płyty z wełny mineralnej, a także wyroby krzemianowo-wapniowe.

Przemysłowe izolacje akustyczne

Kolejny rodzaj popularnych izolacji przemysłowych to izolacje akustyczne. Ich zadaniem jest wyciszenie hałasu generowanego głównie w zakładach przemysłowych, w tym zakładach przemysłu ciężkiego, jak przemysł hutniczy, cementowy, wydobywczy. Izolacje akustyczne wykorzystywane są także w większych i mniejszych fabrykach, w gazownictwie (wyciszanie źródeł hałasu na tzw. tłoczniach gazu), czy w energetyce. W energetyce źródeł hałasu jest naprawdę sporo – to między innymi pompownie wodne, wentylatory odciągu spalin, sprężarki, turbiny, generatory. Jako izolacja akustyczna maszyn i urządzeń najlepiej sprawdzają się rozwiązania systemowe jak obudowy akustyczne. Mogą być częściowo lub całkowicie zamknięte, wykonane z profili stalowych lub aluminiowych ram, na których są montowane panele akustyczne. Do izolacji akustycznej kanałów wentylacyjnych wykorzystywana jest przede wszystkim wełna szklana lub wełna kamienna w postaci paneli, lub mat.