instalacja-grzewcza
1 marca 2019

Kategoria:
Inne

Rodzaje instalacji grzewczych

W naszej szerokości geograficznej niemożliwe jest przetrwanie zimy bez jakiegoś rodzaju ogrzewania mieszkania. Systemów jest bardzo wiele, każdy z nich charakteryzuje się innymi wymaganiami projektowymi, zasilaniem, efektywnością i oczywiście kosztami. Na etapie wyboru instalacji grzewczej musimy zadać sobie kilka pytań, dotyczących naszych oczekiwań i możliwości, a potem pozostaje się nam cieszyć ciepłem i komfortem, kiedy mróz za oknami.

Zadaniem instalacji grzewczych jest utrzymanie w pomieszczeniu wymaganej temperatury. Komfort cieplny mamy wtedy, kiedy normalnie ubrani nie odczuwamy ani zimna, ani ciepła. Najczęściej jest to temperatura oscylująca w okolicy 20°C.

Kotły gazowe i stałopalne

Do zalet kotłów gazowych należy niski koszt instalacji, możliwość ustawienia automatycznej pracy oraz stosunkowo niska inwazyjność dla środowiska naturalnego. Wymaga ona jednak przyłączenia do sieci gazowej. Konieczność ta nie zachodzi natomiast w przypadku kotłów stałopaliwowych. Pozostają one również tańsze w eksploatacji, mają prosty system obsługi, jednak wydzielają również więcej zanieczyszczeń.

Pompy ciepła

Systemem ogrzewania o w pełni ekologicznym charakterze, będzie montaż pomp ciepła. Rozwiązanie to wykorzystuje jako źródło ciepła odnawialne źródła energii, czyli wody podziemne, ziemię lub powietrze atmosferyczne, dzięki czemu nie wydziela zupełnie żadnych zanieczyszczeń. Ze względu na użycie źródeł energii z darmowych, wolnych i odnawialnych zasobów, są one również znacznie tańsze w eksploatacji niż systemy wykorzystujące paliwa kopalne. Pozostają jednak stosunkowo kosztowne w instalacji.

Rekuperacja

Systemem rekuperacji pomaga w eliminacji strat ciepła poprzez jego magazynowanie, a następnie wykorzystywane zgodnie z aktualnymi potrzebami. Zastosowanie takiego rozwiązania przyczynia się nie tylko do znaczącej obniżki kosztów ogrzewania, ale również do zmniejszania ilości wydzielanych zanieczyszczeń. Dzieje się tak, ponieważ dzięki odzyskiwaniu ciepła zmniejszeniu ulega ilość spalanego opału.

Jednak żeby system ogrzewania działał poprawnie, montaż muszą prowadzić doświadczeni specjaliści. Takich znaleźliśmy w firmie RKinstal. Zajmuje się ona montażem instalacji grzewczych, sanitarnych i wentylacyjnych. Wszystkie prace prowadzone są sprawnie z zachowaniem najwyższych standardów, z zastosowaniem najlepszych metod i sprawdzonych materiałów. Projektanci są w stanie zaproponować rozwiązania najlepiej dostosowane do architektury obiektu, naszych preferencji oraz przewidzianego przez nas na ten cel budżetu.