rodzaje-wkretow
7 maja 2018

Kategoria:
Inne

Rodzaje i zastosowania wkrętów

Każdy domowy majsterkowicz musi znać przynajmniej kilka podstawowych rodzajów wkrętów. Bez tej wiedzy nawet wykonanie drobnych prac remontowych w domu może okazać się za dużym wyzwaniem. Dlatego dziś, w tym krótkim poradniku, omawiamy najważniejsze rodzaje wkrętów i wyjaśniamy, do czego należy je stosować. Jak rozpoznawać różne typy wkrętów? Czym się od siebie różnią? Przekonaj się!

Podstawowa budowa wkrętów

Wszystkie wkręty są zbudowane podobnie – składają się z łebka z nacięciami oraz trzonu, zwykle o walcowatym kształcie, chociaż mamy też wkręty o lekko stożkowatym trzonie. Trzon jest zawsze nacięty. Nacięcia i łby wkrętów nie mają wpływu na to, do jakich materiałów takie wkręty są stosowane – to na nich jednak opierają się podstawowe zasady używania wkrętów. Wkręty o spłaszczonym łebku stosuje się tam, gdzie nie mogą one wystawać ponad płaszczyznę, w której go umieszczamy. Jeśli zależy nam na pewniejszym umocowaniu elementów, wybieramy wkręt z łebkiem walcowym lub talerzykowym – taka końcówka ma większą powierzchnię, dlatego zapewnia lepsze mocowanie. Kiedy montujemy elementy duże i ciężkie, wybieramy wkręty z łbem sześciokątnym. Kupując wkręty, warto też zwrócić uwagę na nacięcia na ich główkach – wkrętów z pojedynczym nacięciem lepiej nie stosować, bo łatwo je uszkodzić i trudno wkręcić. Lepsze są wkręty z nacięciem sześciokątnym – do kluczy imbusowych. Takie wkręty znacznie trudniej zniszczyć. Wszystkie niezbędne wkręty – nie tylko do domowego majsterkowania, ale i do profesjonalnych zastosowań – znajdziemy w ofercie firmy Betam Sp. z o.o.

Czym różnią się wkręty do drewna i do metalu?

Cechami, które różnią wkręty o różnych przeznaczeniach, jest zwykle skok i głębokość gwintu. Te konkretne parametry powinny być dostosowane do twardości oraz wytrzymałości materiałów, na których pracujemy. Najbardziej ogólny podział głosi, że wkręty do drewna mają niewielkie i dość głębokie gwinty, przy czym charakteryzują się wysokim skokiem. Wkręty do metalu to niski skok i płytki gwint. Ponadto wkręty do drewna mają często stożkową budowę – trzon wkrętów do metalu to zawsze walec. Wkręty do drewna, dzięki ich budowie, bardzo łatwo wkręcają się w grube, ale miękkie materiały – drewno, sklejka, płyty wiórowe. Wkręty do drewna produkowane są ze stali zwykłej i ocynkowanej. Dostępne są też wkręty do drewna fosforowane –wyjątkowo odporne na korozję. Wkręty do metalu najczęściej mają stożkowe łby. Najpopularniejsze wkręty tego typu to blachowkręty. Stal, z której produkuje się wkręty do metalu, jest twardsza niż ta, z której powstają wkręty do drewna. Takie wkręty sprawdzają się tam, gdzie przewiduje się wielokrotne odkręcanie i przykręcanie elementu.