Sieć niskiego napięcia
13 kwietnia 2022

Kategoria:
Inne

Rodzaje i charakterystyka obwodów w sieciach napięcia bardzo niskiego

Obwody w sieciach napięcia bardzo niskiego (ELV) są wykorzystywane u odbiorców o niskiej mocy przyłączeniowej, której wartość wynosi mniej niż 0,25 MW. Należą do nich trzy rodzaje obiegów: SELV, FELV, PELV. Układy te różnią się budową i funkcją. Ich zastosowanie jest powszechne – są spotykane między innymi w urządzeniach elektronicznych codziennego użytku. Poniżej poznasz niezbędne informacje o obwodach SELV, FELV i PELV. 

 

Czym charakteryzują się obwody w sieciach napięcia bardzo niskiego?

Do zasilania obwodów w sieciach napięcia bardzo niskiego wykorzystuje się napięcie o parametrach U ≤ 50 V ac lub U ≤ 120 V dc. Są to liczby, które zostały przyjęte w obowiązujących normach jako maksymalne wartości napięć dotykowych dopuszczalnych długotrwale. Każdy z układów ma inną budowę:

  • obwody typu SELV są oddzielone od innych układów i zasilane przez transformator bezpieczeństwa lub źródło elektrochemiczne. Nie mają części do uziemienia ani odkrytych części przewodzących;
  • obwody typu PELV różnią się od układów SELV jedynie tym, że występują w nich części do uziemienia i (lub) odkryte części przewodzące;
  • obwody typu FELV nie są w pełni oddzielone od innych układów. Ich źródłem zasilania może być każde urządzenie galwaniczne, które jest odseparowane od sieci zasilającej. 

 

W związku z tym, że w obwodach typu FELV kable i przewody są niewystarczająco izolowane od układów wyższego napięcia, należy stosować w nich odpowiednio dobrane środki ochrony przed dotykiem bezpośrednim i pośrednim. Poza wykorzystaniem osłon konieczne jest również zastosowanie zabezpieczenia przez samoczynne wyłączenie zasilania przy uszkodzeniu.

 

Zastosowanie układów niskiego napięcia

Układy niskiego napięcia różnią się zastosowaniem. Obwody SELV i PELV pełnią funkcję ochronną, czyli zapobiegają porażeniu elektrycznemu. Najczęściej spotyka się te dwa rodzaje układów w drobnej elektronice. Natomiast obwód FELV jest wykorzystywany przede wszystkim do obniżania napięcia roboczego, zatem stosuje się go w celach funkcjonalnych. Każdy elektryk musi znać układy sieci niskiego napięcia i umieć prawidłowo wykonać opisane typy instalacji w miejscach, które tego wymagają. Akcesoria do obwodów SELV, FELV i PELV zamówisz w sklepie internetowym Elektro24. Firma oferuje produkty w przystępnych cenach i fachowe doradztwo. Obsługa sklepu doradzi Ci w wyborze niezbędnego osprzętu do układu, który planujesz zamontować.