20 kwietnia 2017

Kategoria:
Inne

Rodzaje hełmów strażackich i akcesoria dodatkowe

Hełm jest bardzo ważnym elementem umundurowania każdego strażaka. Jego zadaniem jest oczywiście ochrona głowy. Ażeby  hełm spełniał to zadanie, musi być wykonany solidnie i spełniać rygorystyczne normy jakości.

Każdy hełm wykorzystywany w straży pożarnej musi posiadać świadectwo dopuszczenia wyrobów – mówi ekspert z Przedsiębiorstwa Specjalistycznego „SPRZĘT-POŻ”. Uzyskanie takiego świadectwa jest potwierdzeniem, że hełm spełnia wszystkie wymagane normy.

Rozmiary hełmów strażackich

Hełmy strażackie mają zwykle jeden uniwersalny rozmiar skorupy, a właściwe dopasowanie do głowy umożliwiają elementy więźby regulowane standardowo w zakresie 52-64 cm. Niektórzy producenci oferują także hełmy o zróżnicowanej wielkości skorupy, dlatego przed zakupem należy dokładnie upewnić się co do charakterystyki danego produktu.

Wyposażenie hełmu strażackiego

Hełm może być wyposażony w dodatkowe elementy ochronne, takie jak wizjer (przezroczysty, nieprzezroczysty, metalizowany) lub gogle oraz osłonę karku w postaci specjalnego kołnierza wykonanego z niepalnego materiału.

Dodatkowe akcesoria do hełmu

Najczęściej wykorzystywanym elementem dodatkowym do hełmu strażackiego jest kominiarka. Kominiarki strażackie zapewniają zwiększoną ochronę szyi i twarzy przed wysokimi temperaturami i ogniem, umożliwiając tym samym stosowanie hełmu bez osłony karku.

Niezwykle praktycznym dodatkiem są latarki strażackie, montowane do hełmów za pomocą specjalnych uchwytów. Również te akcesoria muszą być wykonane z trwałych, niepalnych tworzyw i spełniać odpowiednie normy jakościowe.