24 kwietnia 2017

Kategoria:
Inne

Rodzaje i działanie maszyn wytrzymałościowych

W analizie i badaniach własności wytrzymałościowych materiałów wykorzystywane są różnego rodzaju maszyny, wśród których znajdują się m.in. uniwersalne modele sterowane komputerowo oraz maszyny do skręcania drutu czy młoty Charpy’ego. Przyjrzyjmy się bliżej działaniu owych maszyn oraz ich rodzajom.

Prasy i twardościomierze

Wśród maszyn wytrzymałościowych można wyróżnić prasy do badań wytrzymałościowych, których działanie polega na wywieraniu nacisku na dany przedmiot, głównie na cegły, kamienie, cement oraz beton. Dzięki swoim właściwościom znajdują one zastosowanie w przemyśle górniczym lub naukowych instytutach badawczych. Ze względu na rodzaj napędu można je podzielić na pneumatyczne, hydrauliczne, mechaniczne oraz na prasy z napędem elektromagnetycznym.

Do pomiarów twardości zgodnie z międzynarodowymi normami, takimi jak: DIN EN, ISO i ASTM, służy twardościomierz ze specjalnym oprogramowaniem, cyfrową kamerą oraz wyświetlaczem pozwalającym na bieżąco śledzić metody pomiaru, obciążenie, wielkość odcisku czy wartość twardości. Tego typu maszyny doskonale nadają się do pomiarów mikro i cienkich, kruchych oraz łamliwych próbek.

Zrywarki i młoty Charpy’ego

Innym rodzajem maszyny wytrzymałościowej jest zrywarka, która służy do badania wytrzymałości materiałów na rozciąganie, ściskanie, gięcie i cięcie materiałów z metalu i tworzyw sztucznych oraz kompozytowych – w zależności od rodzaju. Zrywarki mogą zbadać zarówno statyczną wytrzymałość na zrywanie, jak i wytrzymałość dynamiczną, która jest związana z krótkotrwałymi udarami działającymi na rozciągany element.

Pomiaru udarności, czyli odporności materiału na pękanie przy obciążeniu dynamicznym, dokonuje się również za pomocą młota Charpy’ego. Próbkę umieszcza się na stoliku, a następnie zadaje się uderzenie młotem podniesionego do odpowiedniej wysokości. Maszyna ta stosowana jest głównie do żelaza, stali oraz ich stopów.

Gdzie można zaopatrzyć się w maszyny wytrzymałościowe?

Firma Venture sp. z o.o. powstała w 1990 roku i w jej ofercie znajdują się wysokiej jakości maszyny wytrzymałościowe czeskiego producenta – LaborTech, który jest ważnym uczestnikiem europejskiego i ogólnoświatowego rynku produkcji maszyn oraz urządzeń testujących. Celem firmy jest nieustanne ulepszanie obecnie używanych technologii, opracowywanie i wdrażanie nowych i innowacyjnych rozwiązań, a w jej szeroki asortymencie można znaleźć m.in. maszyny wytrzymałościowe, prasy do badań wytrzymałościowych, twardościomierze, młoty Charpy’ego, automatyczne systemy testujące próbkę, maszyny wyważające oraz dynamiczne hydrauliczne maszyny testujące.