11 lipca 2017

Kategoria:
Inne

Rodzaje drzwi hotelowych. Przegląd najpopularniejszych rozwiązań

Drzwi to prawdziwa wizytówka każdego hotelu. To z nimi stykamy się w pierwszej kolejności, gdy przekraczamy próg lobby, wynajętego pokoju bądź apartamentu. Istotną rolę odgrywa nie tylko wygląd, ale i funkcjonalność danego skrzydła drzwiowego. Jakie rodzaje drzwi hotelowych możemy wyróżnić? Te najważniejsze wymieniamy poniżej. Zachęcamy do lektury.

Drzwi, a materiał wykonania

Drzwi hotelowe wykonywane są przeważnie z drewna litego bądź klejonego, gładkiego lub tłoczonego. Często zastosowanie znajdują też płyty drewnopochodne – wiórowe i pilśniowe oraz tworzywa MDF i HDF. Niektóre modele drzwi bazują na PVC, inne na aluminium czy włóknie szklanym. O ostatecznym wyborze materiału decydują przede wszystkim wytrzymałość i estetyka. Ciekawymi modelami drzwi hotelowych dysponuje firma WESTO z gminy Gietrzwałd, producent wysokiej klasy drzwi wewnętrznych i zewnętrznych.

Konstrukcja skrzydła drzwiowego

W hotelach wykorzystuje się najczęściej jeden z trzech typów skrzydła drzwiowego. Pierwszy z nich stanowią drzwi płytowe, w przypadku których skrzydło jest obustronnie obudowane jednolitymi, twardymi płytami. Poza tym, możemy napotkać drzwi płycinowe (ze skrzydłem w formie ramy wypełnionej płycinami) oraz klepkowe (z ramą wypełnioną lub pokrytą klepkami). Przedstawione rozróżnienie dotyczy zwłaszcza drzwi wewnętrznych.

Sposób otwierania drzwi

Większość drzwi do apartamentów hotelowych rozwiera się, tzn. że skrzydło wykonuje obrót wokół osi pionowej, przechodzącej przez boczną krawędź skrzydła lub w jej pobliżu. W przypadku drzwi zewnętrznych możemy mieć do czynienia z nieco większą różnorodnością – np. modelami wahadłowymi czy obrotowymi. Do rzadziej spotykanych rozwiązań należą drzwi składane (skrzydła złożone z dwóch lub więcej części zespolonych zawiasami, stanowiącymi pionową oś obrotu) i harmonijkowe (składające się z paneli, które w momencie otwierania układają się w harmonijkę).

Kryteria izolacyjności

Istotnym parametrem cechującym drzwi wewnętrzne jest współczynnik izolacyjności akustycznej (Rw), który różni się w zależności od zastosowanego materiału (jest nieco niższy dla drzwi drewnianych i aluminiowych, niż dla drzwi z PVC). Oczywiście najlepiej, by drzwi hotelowe tłumiły hałasy w jak największym stopniu, umożliwiając relaks w ciszy. Przez względy bezpieczeństwa coraz więcej hoteli dba też o to, by drzwi pokoi gościnnych spełniały kryteria przeciwpożarowe, zgodnie z przyjętymi normami i dopuszczeniami. To pozytywne zjawisko, które dowodzi rosnącej roli drzwi w kontekście planowania przestrzeni hotelowych.