dozownik-mydla
23 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Rodzaje dozowników do mydła

Jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia toalet, z których regularnie korzysta wiele osób, jest dozownik mydła. Tradycyjne kostki myjące okazują się w tych warunkach bowiem po prostu zbyt mało higieniczne. Ale i dozowniki potrafią spełniać wyższe i niższe standardy higieny, w zależności od miejsca, w którym mają się znaleźć. Różnią się zresztą także innymi parametrami. Poniżej prezentujemy przegląd dostępnych rozwiązań w tym zakresie.

Po pierwsze, dozowniki mydła występują w rozmaitych wariantach kolorystycznych i objętościowych (z reguły od 0,5 do 1,2 l), wykonane są też z różnych materiałów – najczęściej z tworzywa sztucznego lub droższej, lecz znacznie wytrzymalszej stali nierdzewnej. Zdecydowanie rzadziej spotkać można dozowniki aluminiowe. Warto wspomnieć jeszcze o wolnostojących dozownikach z pompką umieszczanych na blacie umywalki lub na przytwierdzonym do ściany uchwycie – one z kolei bywają także miedziane lub ceramiczne. Są zwykle mniejsze (do 500 ml) i bardziej ozdobne, ale też łatwiej je przypadkowo strącić lub… ukraść. Stąd pojawiają się w miejscach nieco mniej uczęszczanych, ewentualnie w hotelach.

Montaż i bezpieczeństwo

W większości toalet znajdziemy natomiast dozowniki mocowane na ścianie przy użyciu wkrętów bądź specjalnego przylepca. Dozownik mydła można też umieścić pod blatem umywalki lub ukryć go np. między ścianą a lustrem. Rozwiązanie to jest chętnie wybierane w miejscach szczególnie narażonych na akty wandalizmu, jako że słabo widoczny dozownik trudniej zniszczyć, mniej on też po prostu „kusi”. Zawartość dozownika z kolei może być chroniona przed dostępem osób nieupoważnionych (np. żartownisiów, którzy chcieliby coś dolać do mydła) dzięki zamknięciu na kluczyk.

Sposób użycia

Mydło może być pobierane z dozownika na jeden z kilku sposobów:

  • poprzez naciśnięcie przycisku,
  • poprzez przywiedzenie ku sobie specjalnego uchwytu,
  • poprzez naciśnięcie tzw. łokciownika przedramieniem lub właśnie łokciem,
  • poprzez przysunięcie dłoni pod czujnik ruchu (dozowniki automatyczne, zwane inaczej bezdotykowymi; działają na baterie).

Dwie ostatnie metody są bardziej higieniczne, stosuje się je więc w miejscach o podwyższonym standardzie sanitarnym, takich jak placówki medyczne, zakłady przetwórstwa produktów spożywczych czy salony fryzjerskie.

Tego typu dozowniki mogą być uzupełniane nie tylko mydłem, ale też specjalnymi płynami lub żelami do dezynfekcji – mówi przedstawiciel firmy Linea Trade, która specjalizuje się w produktach służących utrzymywaniu czystości. – Samo mydło może przyjmować postać płynu albo piany, stąd też do wyboru mamy dozowniki obsługujące jeden lub drugi jego rodzaj – dodaje.

Sposób uzupełniania dozownika

Inną kluczową kwestią, którą warto uwzględnić przy zakupie konkretnego rodzaju dozownika, jest sposób jego napełniania. Mydło można zasadniczo po prostu dolać z kanistra lub butelki, ewentualnie wymienić specjalny wkład jednorazowy. Pierwsze rozwiązanie jest bardziej popularne ze względu na szeroką ofertę dostępnych rodzajów mydła (różniących się zapachem, konsystencją, składem, barwą czy ceną). Drugie natomiast z uwagi na hermetyczne zamknięcie wkładów cechuje się wyższym poziomem higieny i bezpieczeństwa, minimalizuje też ryzyko przypadkowego rozlania mydła przy wymianie. Ta ostatnia zaś jest o wiele wygodniejsza również dlatego, że eliminuje konieczność dźwigania ciężkiego kanistra.