Detektory gazu rodzaje
7 listopada 2021

Kategoria:
Inne

Rodzaje detektorów gazowych

Wszędzie tam, gdzie znajduje się instalacja gazowa, w dowolnym momencie może dojść do jej uszkodzenia. Skutkuje to oczywiście wydzielaniem się gazu. Niektóre z nich mogą szkodzić zdrowiu lub doprowadzić nawet do wybuchu. Niezbędna jest więc systematyczna kontrola tego typu instalacji oraz zakupienie detektorów, które wykrywają wszelkie nieszczelności. Na jakie rodzaje dzielą się tego typu mierniki?

Stacjonarne detektory gazowe

Jeśli masz w domu piecyk gazowy, powinieneś zaopatrzyć się w stacjonarny detektor nieszczelności. Przy tego typu instalacji istnieje ryzyko wydzielania się czadu. Gaz ten nazywany jest często cichym zabójcą. To dlatego, że tlenek węgla nie jest wyczuwalny, tzn. nie poczujemy go ani nie zobaczymy. Co roku dziesiątki ludzi traci w ten sposób życie. Stacjonarne detektory nieszczelności gazu są bardzo czułe i od razu zaalarmują jeśli dojdzie do wydzielania się czadu. Tego typu urządzenia potrafią uratować życie, dlatego naprawdę warto mieć je w swoim domu. Oprócz gospodarstw domowych stacjonarne detektory gazowe wykorzystywane są w kotłowniach przemysłowych.

Przenośne mierniki wykrywania nieszczelności

Innym rodzajem detektora do wykrywania nieszczelności gazu są przenośne mierniki, które znajdziesz m.in. w ofercie AK Serwis. Tego typu mierniki są używane głównie przez specjalistów zajmujących się kontrolowaniem instalacji gazowych. Są to np. strażacy oraz fachowcy, którzy montują oraz serwisują piecyki gazowe. Nowoczesne, przenośne detektory gazu mają wyświetlacze LED, na których można odczytać wynik stężenia gazu. Dane można odczytać nawet w ciemności, co jest dużym udogodnieniem. Poszczególne modele różnią się od siebie wagą, wielkością,  stopniem zaawansowania technologicznego. Różny może być także rodzaj sygnału. Do wyboru mamy świetlne, dźwiękowe lub wibracyjne.

Jednogazowe i wielogazowe detektory nieszczelności

Oprócz tego, że detektory gazu dzielą się na stacjonarne i przenośne, mogą być jednogazowe lub wielogazowe. Te pierwsze najczęściej służą jedynie do wykrywania zabójczego tlenku węgla, czyli czadu. Natomiast wielogazowe detektory gazu mogą wykrywać jednocześnie tlen, gazy palne oraz gazy toksyczne. Podobnie, jak te jednogazowe, tego typu mierniki mogą być stacjonarne lub przenośne. Wybór odpowiedniego modelu zależy przede wszystkim od miejsca, w którym detektor będzie wykorzystywany. Dla specjalistów, o wiele lepszym miernikiem będzie ten, który wykrywa różne gazy. Z kolei w domu, w którym jest instalacja gazowa, wystarczający będzie taki, który wykrywa czad.