7 lutego 2019

Kategoria:
Inne

Rodzaje bram garażowych

Bramy garażowe poszczególnych producentów można podzielić na kilka rodzajów w zależności od systemu budowy i sposobu otwierania. Wybór odpowiedniej bramy powinien opierać się o takie informacje jak długość podjazdu, izolacja ciepła czy wygoda w otwieraniu i zamykaniu. Ostatecznym kryterium oczywiście jest cena, która rośnie wraz z coraz lepszymi rozwiązaniami technologicznymi.

Najczęściej wybierane bramy

Bramy uchylne, które nazywane są też bramami płytowymi, charakteryzują się prostą i solidną konstrukcją oraz sprawdzonymi rozwiązaniami mechanicznymi. Ich rozmiary zazwyczaj nie przekraczają 3 m wysokości i 2,3 m szerokości. Otwierają się w ten sposób, że dolna część bramy wysuwa się na zewnątrz garażu. Jak tłumaczy specjalista z firmy Olbud w Straszynie:

System ten potrzebuje odpowiedniej ilości miejsca przed garażem, dlatego podjazd powinien być odpowiednio duży. Swobodna przestrzeń sięga od 50 do 100 cm. Także w garażu pod sufitem jest potrzebne miejsce na schowanie bramy.

Jest to najpopularniejszy typ bramy garażowej. Na rynku można znaleźć wersję z ociepleniem, które usprawnia izolację.

Bramy, do krótkich podjazdów

Bramy segmentowe, zwane także sekcyjnymi, są dobrym rozwiązaniem w garażach, do których podjazd jest krótki. Sprawdzają się także w miejscach, gdzie wyjazd jest bezpośrednio na ulicę. Otwieranie nie zajmują zewnętrznej przestrzeni. Jedynie w garażu pod sufitem potrzeba około 14 cm szerokości i 20 cm wysokości, by ją zmieścić. Są także dużo bardziej szczelne niż bramy uchylne, dlatego warto je montować w miejscach ogrzewanych. Wyróżnia się bramy garażowe segmentowe górne i boczne, lecz te drugie są spotykane o wiele rzadziej. Można też je montować w otworach z łukowym nadprożem.

Bramy rozwierne i rolowane

Najstarszy rodzaj bram to bramy rozwierne, których skrzydła otwierają się na boki. Ich największą zaletą jest cena. Opierają się na sprawdzonych i prostych rozwiązaniach. Otwarcie zajmuje wiele miejsca, więc nie w każdej sytuacji będzie to dobry wybór. Nie zawsze też jest możliwość zamontowania napędu elektrycznego, dlatego zazwyczaj trzeba je otwierać ręcznie. Z kolei najwięcej zalet mają bramy rolowane zwane też żaluzjowymi. Działają one na podobnej zasadzie jak okienna roleta. Zajmują mało miejsca i są wygodne w eksploatacji. Polecane są do garaży, w których przestrzeń pod sufitem jest zagospodarowana, nie ma możliwości podwieszenia prowadnic sufitowych lub otwór wjazdowy ma niestandardowy kształt. Sprzedaje się je z napędem elektrycznym.