5 lutego 2019

Kategoria:
Inne

Rodzaje bram garażowych

Czy potrafimy wyobrazić sobie dom bez okien i drzwi? A garaż bez bramy? No właśnie. Brama jest nieodzownym elementem garażu, który zabezpiecza cenne mienie, jakim jest samochód zarówno przed kradzieżą, jak i przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Każdy, kto próbował odpalić samochód w mroźny dzień, zna wartość bramy garażowej. Jaką wybrać?

Bramy garażowe: którą wybrać?

Bramy garażowe różnią się konstrukcją i ilością niezbędnej przestrzeni do montażu wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Dlatego, wyboru najlepiej dokonywać na etapie planowania budowy, ponieważ na etapie dopasowywania odpowiedniej bramy garażowej do istniejącego już budynku wybór ten będzie ograniczony, np. najczęściej wybierana brama uchylna potrzebuje odpowiednio długiego podjazdu więc w sytuacji, gdy przestrzeń przed garażem jest znikoma lepiej sprawdzą się bramy rolowana i segmentowa. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku bramy dwuskrzydłowej, która również nie jest polecanym rozwiązaniem w przypadku krótkiego podjazdu – mówi specjalista z Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowe SOLEY Adama Czaderny.

W ogrzewanych garażach dobrze sprawdzają się bramy segmentowe z elastycznym uszczelnieniem i uchylne, które można ocieplić, co jest niemożliwe w przypadku bramy rolowanej.

Odmiany bram garażowych

Wśród bram garażowych możemy wyróżnić cztery podstawowe rodzaje, które różnią się systemem otwierania i konstrukcją, są to:

  • Uchylne – są to bramy, których skrzydło unosi się podczas otwierania do góry. Osadzona jest w stalowych profilach, które są jednocześnie prowadnicami. Sprężyny ułatwiają unoszenie skrzydła, co czyni to łatwym i lekkim w obsłudze rozwiązaniem,
  • Dwuskrzydłowe (rozwieralne) – bramy, których skrzydła otwierają się na boki.
    W ofercie posiadają je już tylko najlepiej wyspecjalizowane firmy zajmujące się produkcją i montażem bram. Wśród zalet tego rozwiązania należy wymienić możliwość dopasowania kolorem do elementów budynku, by tworzył harmonijną estetycznie całość,
  • Rolowane – zwane też żaluzjowymi są najkrócej istniejącym na rynku rozwiązaniem dotyczącym bram garażowych.  Zbudowane są z wąskich profili aluminiowych złożonych ze sobą na kształt rolety i nawijane na specjalny wał, który może znajdować się wewnątrz budynku lub w kasecie na zewnątrz. Są wytrzymałe i proste w obsłudze,
  • Segmentowe – taka brama może być górna i boczna. Praktyczniejszym rozwiązaniem jest opcja górna, ponieważ brama unosi się wtedy do góry i pozostaje pod stropem, dzięki czemu przestrzeń garażowa i podjazd są w pełni wykorzystane. Mogą być montowane z sukcesem w otworze garażowym o dowolnych wymiarach i zapewniają większą szerokość wjazdu, niż inne rozwiązania.