27 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Rodzaje akcesoriów dachowych

Dach jest bardzo ważnym elementem domu. Musi zapewniać ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, szczelność, przyjmować obciążenia lodem i śniegiem. To zakup na wiele lat. Warto wiedzieć, że o użyteczności dachu w dużej mierze decydują akcesoria dachowe. Jakie są ich rodzaje i po co się je stosuje? Poznaj akcesoria, które podnoszą jakość Twojego dachu!

Akcesoria dachowe, czyli co?

Jak wspomniano, dach spełnia wiele funkcji. Gdyby ograniczał się jedynie do poszycia, nie byłby w stanie sprostać im wszystkim. Aby uzyskać pełną użyteczność dachu, podnieść jego trwałość i bezpieczeństwo użytkowania, stosuje się rozmaite akcesoria dachowe. Co się do nich zalicza? Na to pytanie odpowiada specjalista z firmy Pimar:

Gama akcesoriów dachowych jest bardzo szeroka. Zaliczają się tu między innymi: kosze dachowe, które odpowiadają za szczelność dachu, materiały konieczne do wykonania wentylacji i uszczelnienia, warstwy wstępnego krycia, wszelkie mocowania, elementy doświetlenia, czyli np. świetliki, a wreszcie ozdoby dachowe. To tylko kilka przykładów. W naszej ofercie znajdują się akcesoria dachowe firmy Braas – jest ich przeszło tysiąc. 

Akcesoria dachowe nie są więc opcjonalnymi dodatkami, lecz elementami, bez których dach jest tylko warstwą blachy. Wysoka jakość akcesoriów, ich odpowiedni dobór i umiejętne zastosowanie są co najmniej tak samo ważne, jak wybór porządnego pokrycia dachowego. Co więcej, zastosowanie dobrych akcesoriów dachowych może podnieść funkcjonalność i trwałość nawet taniego i prostego dachu wykonanego z przeciętnych materiałów. Zdecydowanie warto w nie zainwestować!

Rodzaje akcesoriów dachowych

Akcesoria dachowe można podzielić na kilka typów pod względem zastosowania i funkcjonalności. Wyróżnia się następujące rodzaje akcesoriów do dachów:

  • elementy wentylacyjne;
  • materiały uszczelnieniowe;
  • warstwy wstępnego krycia;
  • obróbki – tu zaliczają się np. zakończenia kalenicy, kosze;
  • wyprowadzenia – elementy odpowiadające za odprowadzanie powietrza z systemów wentylacji czy montaż masztu antenowego i innych elementów, które muszą wystawać poza połać dachu;
  • elementy podnoszące bezpieczeństwo – ułatwiają poruszanie się po dachu, prace na wysokości, zabezpieczają przed zsuwaniem się śniegu z dachu. Do tej grupy zaliczają się np. ławy kominiarskie czy specjalne dachówki i uchwyty umożliwiające montaż płotka przeciwśnieżnego;
  • doświetlenia, czyli przede wszystkim świetliki, które zapewniają dopływ światła dziennego do poddaszy użytkowych;
  • mocowania – klamry i wsporniki służące do łączenia poszczególnych elementów dachu;
  • ozdoby dachowe – najczęściej ceramiczne, stanowią akcent dekoracyjny i pozwalają wyróżnić swój dach. Mają długą tradycję – kiedyś wierzono, że zwierzę lub postać na dachu chroni domowników.