maszyna rolnicza
9 lipca 2019

Kategoria:
Inne

Rodzaje agregatów uprawowych

Siewnik, brona, kultywator, glebogryzarka – to obowiązkowe narzędzia podczas uprawy roli. Bez nich rozdrabnianie i spulchnianie ziemi uprawnej byłoby niemożliwe. Na przestrzeni lat, wraz z rozwojem rolnictwa, powstały maszyny, które połączyły ich funkcje. Mowa oczywiście o agregatach uprawowych. Przy ich pomocy możesz podczas jednego przejazdu po polu wykonać wiele zadań. Poznaj rodzaje tych agregatów, aby wiedzieć, który wybrać do gospodarstwa.

Agregaty uprawowe to maszyny, które pozwalają na kompleksowe rozdrabnianie oraz spulchnianie ziemi. Łączą funkcje kilku narzędzi wykorzystywanych przy uprawie roli – najczęściej jest to kultywator, brona, siewnik czy glebogryzarka.

– Wykorzystanie agregatów uprawowych przy pracach polowych znacznie upraszcza i przyspiesza wykonanie typowych zadań  – wyjaśnia ekspert z firmy Artykuły Rolne Krzysztof BlautSięgając po nie, rolnik nie tylko oszczędza czas, ale również pieniądze. Mniej przejazdów ciągnikiem oznacza niższe wydatki na paliwo – dodaje.

Jakie typy agregatów uprawowych są dostępne?

Agregaty uprawowe dzieli się przede wszystkim ze względu na to, jakie prace rolnicze można wykonać przy ich pomocy. Kierując się tym wyznacznikiem, wyróżnia się:

  • agregaty proste (przedsiewne, bierne) – stosuje się je w celu doprawienia gleb przed siewem po orce, a także wówczas, gdy glebę uprawia się bezorkowo, np. wysokimi drapaczami. Ich konstrukcja obejmuje kilka rzędów zębów, wał (Parkera, gumowy albo rurowy), stópkę, osłony boczne oraz trzypunktowy układ zawieszenia. Co ważne, sięgając po odpowiednie akcesoria do agregatów uprawowych, a konkretnie siewnik, można rozszerzyć funkcjonalność tego agregatu, aby posłużył także do siania;
  • agregaty uprawowo-siewne – zgodnie z nazwą, przygotowują glebę do siewu oraz dystrybuuje ziarno z wykorzystaniem siewnika pneumatycznego. Sprawdzają się optymalnie na lżejszych odmianach gleb;
  • agregaty ścierniskowe (pożniwne) to najczęściej połączenie kilku rzędów zębów, kultywatora, talerzy oraz kilku wałów typu rurowego. Może pracować na polach
    z dużą pozostałością roślinną, ponieważ ma wysoki prześwit i duże odstępy między zębami. Pozwala podciąć glebę, wyrównać powierzchnię pola oraz powtórnie ugnieść jego powierzchnię. Sprawdza się też przy niszczeniu chwastów, mieszania nawozów z glebą, oraz spulchnianiu zaskorupionej gleby.

Jak widać, agregaty uprawowe są niezwykle uniwersalnymi urządzeniami, bez których nie może funkcjonować żadne nowoczesne gospodarstwo rolne. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem takiego sprzętu lub chcesz rozszerzyć funkcjonalność już posiadanego agregatu – skontaktuj się z ekspertami i przedyskutuj dostępne możliwości. Dzięki temu wybierzesz optymalne rozwiązanie, które pozwoli Ci zmaksymalizować efektywność prowadzonych prac polowych.