wentylacja-pomieszczen
8 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Rekuperacja – na czym polega i czy warto?

Rekuperacja to nowoczesny sposób wentylacji mechanicznej, który jest praktycznie bezobsługowy. Zapewnia zawsze czyste powietrze we wnętrzu domu oraz pozwala nam uniknąć strat ciepła, na które jesteśmy narażeni m.in. podczas wietrzenia pomieszczeń. Czym właściwie jest rekuperacja, na czym polega jej działanie i czy rzeczywiście warto się na nią zdecydować?

Rekuperacja – czym jest i jak działa?

Pod pojęciem rekuperacji kryje się energooszczędna metoda wentylacji pomieszczeń. Dzięki rekuperacji możemy bowiem zapewnić sobie dopływ świeżego powietrza z zewnątrz oraz odpływ zużytego powietrza z wnętrza domu na zewnątrz. Co także jest niezwykle istotne, świeże powietrze sprowadzane z zewnątrz jest oczyszczane z kurzu, zanieczyszczeń oraz insektów i do domu trafia już w swojej czystej formie. Instalacją systemów rekuperacyjnych zajmują się wyspecjalizowane w tym firmy, takie jak np. działająca w Łodzi i okolicach firma TP Instal.

Najważniejszą jednak zaletę rekuperacji zauważymy zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach, w zimie oraz jesienią. W sezonie grzewczym na zewnątrz wydalane jest bowiem ciepłe powietrze, z którego urządzenie jest w stanie odzyskać energię cieplną. Ta energia jest następnie wykorzystywana do ogrzewania powietrza, które jest wprowadzane do wnętrza budynku. Rekuperacja pozwala więc na znaczące zmniejszenie strat cieplnych związanych z wietrzeniem oraz wentylacją pomieszczeń, zapewniając nam jednocześnie stały dostęp do świeżego i czystego powietrza.

Rekuperacja i korzyści płynące z jej użytkowania

Rekuperacja to doskonałe rozwiązanie dla osób posiadających własny dom i chcących zadbać o jego oszczędne eksploatowanie oraz zdrowie i komfort całej rodziny. Jest to bowiem jedna z najbardziej energooszczędnych form wentylacji pomieszczeń. Wbrew pozorom, jej montaż także nie jest zbyt skomplikowany, polega bowiem na zainstalowaniu rekuperatora oraz rozprowadzeniu kanałów wentylacyjnych w niewidocznych miejscach po całym domu. Nowoczesne kanały mogą być zupełnie niewidoczne, gdyż możliwe jest ich rozprowadzenie np. w wylewce podłogowej lub umieszczenie w suficie. Cała instalacja nie psuje więc wyglądu pomieszczeń i w praktycznie niewidoczny sposób dba o czystość powietrza, którym oddychamy. Warto także wspomnieć, że ruch powietrza, który zapewnia rekuperacja, jest niezwykle delikatny i praktycznie nieodczuwalny. Sprawia to, że rekuperacja to doskonały wybór także dla osób wrażliwych na hałas oraz klimatyzację. Rekuperacja dobrze sprawdzi się także w przypadku osób, które chcą uniknąć strat ciepła podczas wietrzenia, ale jednocześnie pragną mieć w domu zawsze czyste i świeże powietrze.