25 sierpnia 2017

Kategoria:
Inne

Rękawice jednorazowe lateksowe – pudrowane czy bezpudrowe?

Rękawiczki ochronne to niezbędny element wyposażenia pracowników służby zdrowia, laborantów, kosmetologów – spisują się również w branży spożywczej. Od wielu lat najpopularniejszym surowcem do ich produkcji jest lateks. Wykonane z niego rękawiczki znajdziemy w wersji pudrowanej i bezpudrowej. Które z nich powinniśmy wybrać?

Ogólnie o rękawiczkach lateksowych

Lateks wykorzystywany w produkcji rękawiczek ochronnych to koloidalny roztwór kauczuku naturalnego lub syntetycznego.  Pierwszy z nich otrzymuje się przez obróbkę soku mlecznego z roślin kauczukodajnych. Pozyskany przez nacięcie tkanki roślinnej sok stabilizuje się np. przy pomocy amoniaku i zagęszcza, najczęściej przez odwirowanie lub odparowanie wody. Lateks sztuczny uzyskuje się z koloidu otrzymanego w wyniku polimeryzacji określonych monomerów. Obie formy lateksu charakteryzują się dużą elastycznością i stosunkowo wysoką odpornością na różnego rodzaju substancje i czynniki zewnętrzne (kwasy, zasady, alkohole, wirusy, patogeny, bakterie). Dodatkowo są bardzo komfortowe w dotyku (tzw. efekt drugiej skóry) oraz biodegradowalne.

Wytworzone z nich jednorazowe rękawice ochronne bardzo dobrze dostosowują się do kształtu dłoni – mówi przedstawiciel firmy Emka S.A nie przeszkadzają w precyzyjnym operowaniu narzędziami, a po użyciu można je po prostu wyrzucić do kosza wraz z innymi odpadami.

Proteiny zawarte w lateksie mogą powodować występowanie alergii typu I . Mogą być wykorzystywane w pracy:

  • Lekarzy, między innymi stomatologów
  • Pielęgniarek, asystentek, higienistek
  • Ratowników medycznych
  • Weterynarzy
  • Laborantów
  • Kosmetologów
  • Pracowników w przemyśle spożywczym

Zarówno rękawice pudrowane jak i bezpudrowe posiadają swoje istotne wady i zalety, które należy wziąć pod uwagę przed ich wykorzystaniem.

Rękawice pudrowane

Ta wersja rękawic pokrywana jest warstwą mączki kukurydzianej lub talku, które ograniczają potliwość skóry i bardzo ułatwiają wkładanie rękawiczek na dłonie. Niestety substancje te zwiększają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Choć istnieją metody zabezpieczenia się przed taką ewentualnością, należy pamiętać, że objawy dotknąć mogą nie tylko osobę stosującą rękawice, ale również pacjenta.

Rękawice bezpudrowe

Rękawice bezpudrowe są tolerowane przez większość osób, bowiem wyeliminowanie pudru pozwala ograniczyć ilość białek o właściwościach alergizujących. Jednocześnie rękawice tego rodzaju nie mają wpływu na potliwość skóry, co może powodować pewien dyskomfort w ich zakładaniu i późniejszym operowaniu narzędziami.