12 marca 2020

Kategoria:
Inne

Regeneracja sprężarek agregatów chłodniczych

Urządzenia chłodnicze są niezbędnym elementem codziennego życia. W każdym domu znajduje się choć jedna lodówka i mobilne urządzenie chłodnicze. Są one wykorzystywane także w transporcie, gwarantując bezpieczeństwo artykułów spożywczych i produktów farmaceutycznych. Dzięki zapewnieniu niskich temperatur pozwalają wydłużyć świeżość i trwałość żywności. Mogą jednak ulec awarii – warto je wówczas oddać do regeneracji.

Czym jest agregat chłodniczy?

Agregat to centrum układu chłodniczego, które odpowiada za dostarczanie czynnika chłodniczego do komory urządzenia, tj. lodówki czy chłodni przemysłowej. Dostępny jest także w wersji samochodowej – wówczas stosowany jest w autach typu chłodnia. Rozwiązanie to wykorzystywane jest podczas transportu żywności i innych artykułów wrażliwych na wysokie temperatury. Zabezpiecza nie tylko żywność, ale też np. produkty farmaceutyczne i wiele innych. Przedsiębiorstwa chcąc zapewnić bezpieczny transport muszą zadbać o pełną sprawność i niezawodność elementów chłodniczych. Warto pamiętać, by agregaty chłodnicze regularnie serwisować co najmniej raz w roku. Ważne, by zadanie to było wykonywane przed doświadczoną i rzetelną jednostkę np. PROBON SERWIS, gdyż dają oni gwarancję fachowego przeprowadzenia przeglądu oraz dokonania niezbędnych napraw co znacznie wydłuży żywotność systemu.

Czym jest regeneracja?

Regeneracja to działanie polegające na przywróceniu właściwości użytkowych częściom zużytym bądź uszkodzonym. W zależności od rodzaju zniszczeń oraz części może mieć ona charakter obróbki kompleksowej. Wówczas część zyskuje wymagany kształt, wymiary, parametry i właściwości pozwalające na długotrwałe, bezproblemowe wykonywanie dalszej pracy. Rozwiązanie to warto zastosować w sytuacji, gdy nie jest możliwe zakupienie nowej lub zastępczej części bądź gdy koszt regeneracji jest mniejszy niż nowa część. Procesowi temu nie poddaje się elementów, które są ogólnodostępne na rynku i są objęte ochroną prawa patentowego, gdyż ich wytwarzanie, montowanie czy sprzedaż byłaby naruszeniem praw ochronnych. Regeneracją obejmuje się najczęściej elementy robocze, które w kontakcie z materiałem zużywają się. Są to np. ostrza czy wiertła, które wystarczy naostrzyć, by zyskały pierwotne właściwości. Ostrzenie to tylko jedna z wielu metod odnowy zużytych elementów

Gdy pojawia się konieczność poddania procesowi regeneracji sprężarki agregatów chłodniczych, warto postawić na wyspecjalizowaną firmę, która wyróżnia się nie tylko odpowiednią wiedzą, ale też dysponuje niezbędnym sprzętem pozwalającym na fachowe wykonanie prac.