ręczniki papierowe
29 lutego 2016

Kategoria:
Inne

Ręcznik papierowy kontra suszarka. Czym warto suszyć ręce?

Suszenie to ważna czynność, której powinny zostać poddane dłonie tuż po umyciu. Wiele zarazków pozostaje bowiem na skórze rąk, mimo potraktowania ich wodą z mydłem. Nikt jednak nie lubi wycierać dłoni we własne spodnie… Na jakie zatem rozwiązanie się zdecydować – elektryczne suszarki czy zwykłe papierowe ręczniki?

Zalety i wady ręczników papierowych

Ręczniki papierowe, w przeciwieństwie do suszarek, widujemy praktycznie w każdej toalecie publicznej. Nie da się ukryć, że montaż pojemnika z ręcznikiem jest rozwiązaniem tańszym, niż instalacja urządzenia elektrycznego, jakim jest suszarka.

Zaletą ręczników nie jest jednak wyłącznie niższa cena, ale też wysokie walory higieniczne. Ręczniki papierowe, zwłaszcza te dozowane z podajników bezdotykowych, mają ograniczony kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Osoba korzystająca z ręcznika, używa do suszenia konkretnego jego kawałka, który w danym momencie pobiera z podajnika. Dzięki temu nie ma mowy o przenoszeniu bakterii, a wykorzystany fragment papieru ląduje w koszu na śmieci.

W tym momencie dochodzimy jednak do dużej wady ręczników – ich jednorazowości, co z kolei wiąże się z generowaniem sporej ilości odpadów, często nie podlegających recyklingowi i trafiającymi bezpośrednio do spalarni lub na wysypisko śmieci. O ile więc korzystanie z ręczników jest rozwiązaniem higienicznym, nie jest do końca przyjazne środowisku naturalnemu.

Zalety i wady suszarek elektrycznych

Suszarki elektryczne, podobnie jak papier, pozwalają w prosty, bezdotykowy sposób wysuszyć mokre dłonie. Bezdotykowość ma tutaj jednak jeszcze szersze znaczenie, gdyż ciało ludzkie nie ma styczności z żadnym ,,ciałem obcym” (czyli, jak w przypadku ręczników, z kawałkiem papieru). Ma to oczywiście swoje zalety – brak generowania odpadów – istnieją jednak i wady.

Suszarki suszą dłonie, korzystając z powietrza pomieszczenia, w którym się znajdują. Nikogo nie trzeba przekonywać, że powietrze w publicznych toaletach samo w sobie jest siedliskiem bakterii. Tym samym, mimo że wskutek mycia pozbywamy się z dłoni jednych nieczystości, suszarka przenosi na naszą skórę kolejne. Producenci suszarek starają się zaradzać temu zjawisku, tworząc coraz nowsze modele, wyposażane w specjalne filtry powietrza. Warto też dodać, że suszarki to urządzenia o długiej ,,żywotności” – dobrze skonstruowane są w stanie działać nawet 10 lat.

Werdykt?

Jak widać, zarówno ręczniki papierowe, jak i suszarki elektryczne posiadają zalety i wady. Wybór jednej z opcji nie jest więc łatwy. Coraz częściej stosuje się jednak iście ,,salomonowe wyjście” – toalety publiczne są wyposażane zarówno w suszarki, jak i ręczniki. Dzięki temu osoby korzystające z WC same mogą zadecydować, jaki sposób suszenia dłoni im odpowiada.

Ręczniki i towarzyszące im wyposażenie (pojemniki, podajniki itp.), jak również suszarki do rąk, można nabyć w atrakcyjnych cenach, w dobrze wyposażonych sklepach ze sprzętem WC. Jednym z takich miejsc jest sklep internetowy Hurtoownia.pl, prowadzący sprzedaż wysyłkową na terenie całej Polski.