5 sierpnia 2019

Kategoria:
Inne

Przykłady zastosowania lin stalowych w budownictwie

Stal to jeden z najpowszechniej stosowanych materiałów w całym ludzkim przemyśle. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że bez stali nasze życie wyglądałoby diametralnie inaczej. Stal oraz wytwarzane z niej produkty znajdują szerokie zastosowanie również w branży budowlanej – dotyczy to również lin stalowych. Do jakich celów są one wykorzystywane i dlaczego stanowią tak cenny materiał? Wszystkiego dowiemy się z poniższego artykułu.

Liny stalowe i branża budowlana

Zastosowanie lin stalowych w branży budowlanej możemy podzielić na bezpośrednie i pośrednie. Do bezpośrednich zastosowań zaliczamy wszystkie przypadki, w których lina stanowi jeden z elementów wchodzących w skład danej konstrukcji budowlanej. Przykładem mogą tutaj być:

  • Mosty wiszące – liny stalowe wykorzystywane są jako element łączący most z pylonami przenoszącymi obciążenia.
  • Mosty zwodzone – zwane również mostami ruchomymi, budowane są nad rzekami. Mechanizm podnoszenia części lub całego mostu umożliwia ruch statków. Liny stalowe używane są jako element napędy zwodzenia.
  • Zadaszenia – tutaj również liny wykorzystywane są do utrzymywania ciężaru lekkich zadaszeń lub membran nad konstrukcjami stalowymi takimi jak sceny bądź też zadaszeń ruchomych nad obiektami sportowymi.
  • Inne elementy ruchome – liny stalowe mogą być element napędu dla innych ruchomych konstrukcji, np. bram.
  • Dźwigi osobowe – czyli powszechnie spotykane windy. Liny służą jako element łączący mechanizm dźwigu z kabiną, umożliwiając przemieszczanie się jej między piętrami.
  • Kolejki linowe – liny pełnią rolę trakcji, po której przemieszczają się wagoniki kolejki.

Ponadto liny stalowe mogą być użytkowane jako element dekoracyjny w nowoczesnej architekturze – wszystko zależy od wyobraźni architekta.

Ponadto liny stalowe wykorzystywane są w konstrukcji licznych maszyn niezbędnych dla branży budowlanej – mówi przedstawiciel firmy PolslingNajlepszym przykładem są tutaj różnego rodzaju żurawie, bez których realizacja dużych inwestycji przemysłowych, gospodarczych i mieszkaniowych byłaby po prostu niemożliwa.

Zalety lin stalowych

Powszechność zastosowanie lin stalowych w branży budowlanej wynika z licznych zalet materiału, z którego są wytwarzane, m.in.

  • Wysokiej wytrzymałości na obciążenia mechaniczne – dzięki niej liny stalowe mogą być używane do przenoszenia ciężarów różnego rodzaju konstrukcji oraz ważących wiele ton elementów.
  • Trwałość – nawet intensywnie użytkowanie liny zachowują swój kształt i właściwości. Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom są odporne na działanie środowiska, które mogłoby prowadzić do utleniania się metalu i jego korozji.
  • Różnorodność kształtów i rozmiarów – plastyczność stali powoduje, że można z niej wytwarzać liny o różnych grubościach oraz splotach, w zależności od zapotrzebowania.
  • Niska cena – produkcja i obróbka stali nie wymagają dużych kosztów, dlatego też jest to jeden z najtańszych, najlepiej dostępnych materiałów w branży budowlanej.