25 września 2017

Kategoria:
Inne

Przykłady zastosowań opakowań 3D

Drukowanie przestrzenne jest technologią, która jakiś czas temu wyszła już poza przemysł poligraficzny. Wykorzystuje się ją w wielu dziedzinach, w tym nawet w medycynie do rekonstrukcji kości z rudy tytanu. Z pomocą tej technologii można też budować roboty i tworzyć nanocząsteczkowe modele Formuły 1. Drukowanie w 3D można wykorzystywać także do bardziej „przyziemnych” celów, a mianowicie do produkcji opakowań 3D, które mają wiele zastosowań.

Drukowanie w trójwymiarze

Obecnie do drukowania w technologii 3D wykorzystuje się takie materiały, jak tytan, silikony, polimery, metale, nylon oraz modyfikowana żywica. Naukowcy wciąż pracują nad tym, aby kiedyś do tego typu druku używać można było każdego materiału, w tym metalu, ceramiki i plastiku. Szczególną nadzieję budzi wizja wykorzystania w tym celu substancji organicznych, a przede wszystkim komórek, ponieważ z nich drukować można będzie narządy, kości, tętnice, układy krwionośne i inne organy, do których organizm dobuduje sam potrzebne połączenia.

Opakowania 3D i ich zastosowanie

Opakowania tworzone w technologii 3D są innowacyjną formą prezentacji produktu albo reklamy, która ma ogromny wpływ na konsumenta. Jak pokazują badania przeprowadzone między innymi przez Visual Communication, opakowanie 3D sprawia, że klient przygląda się danemu produktowi cztery razy dłużej niż w przypadku tradycyjnych obiektów 2D.

Produkcja takich opakowań jest możliwa dzięki zastosowaniu metody lentikularnej czyli po prostu druku przestrzennego. Jak pokazują badania, aż 88% konsumentów preferuje reklamy lentikularne, oceniając je średnio 2,5 razy wyżej od innych.

Opakowania 3D stanowią atrakcyjną formę pakowania produktów, którą docenia coraz więcej producentów. Ich ciekawy wygląd przyciąga uwagę i zachęca klientów do sięgnięcia po dany produkt, czyli spełnia swoje najważniejsze funkcje – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę PROFIX 3D.

Opakowania 3D znajdują zastosowanie w wielu branżach. Tą technologią tworzone są:

  • pudełka kartonowe
  • opakowania plastikowe
  • różnego rodzaju artykuły szkolne,
  • blistry,
  • zabawki,
  • opakowania farmaceutyków.