budowa-hali
21 maja 2018

Kategoria:
Inne

Przygotowanie placu pod budowę hali stalowej

Budowa hali stalowej to złożony proces, w którym profesjonalne firmy uczestniczą na każdym etapie – od projektu po realizację. Po stworzeniu planu hali należy przejść do konkretnego działania. Jak zatem przygotować plac pod budowę? Jak wyglądają procedury krok po kroku? Dowiedz się więcej na ten temat, aby budowa hali magazynowej przebiegła pomyślnie i szybko.

Budowa hali stalowej: bez pozwolenia ani rusz!

Jeśli myślisz, że przygotowanie placu pod budowę hali można rozpocząć bez zaakceptowanych planów, to jesteś w błędzie. Profesjonalne firmy zajmujące się tego typu zleceniami rozpoczynają budowę od zdobycia akceptacji projektu i uzyskania zgody na powstanie inwestycji. Dopiero później możliwe jest m.in. zabezpieczenie placu pod budowę hali. Dlatego też, aby uzyskać pozwolenie na budowę, należy wybrać się do starostwa powiatowego (dokładnie wydziału architektury). Uzyskanie tego dokumentu trwa zazwyczaj około 65 dni. Dopiero później można rozpocząć wszelkie prace związane z budową hali stalowej, np. magazynowej, handlowej lub produkcyjnej.

Zabezpieczenie placu pod budowę hali ze stali

Przygotowanie placu pod budowę hali stalowej należy rozpocząć od zabezpieczenia go. Zabezpieczenie placu polega przede wszystkim na ogrodzeniu terenu. Ponadto, wykonawca musi zadbać o przygotowanie lokalizacji w należyty sposób, czyli tak, by zapewniała odpowiedni komfort pracy oraz bezpieczeństwo pracowników i składowanych tam narzędzi i materiałów.

Plac budowy musi być także zabezpieczony przed osobami trzecimi – ze względu m.in. na wypadki bądź kradzieże. Dodatkowo, należy również pamiętać o tablicy informacyjnej, na której należy wypisać podstawowe informacje o inwestycji (kto jest inwestorem, dane do inspektora nadzoru, telefony alarmowe itp.) – podkreśla specjalista z firmy PROFIX z Krakowa.

Kwestie techniczne przygotowania placu pod budowę hali – krok po kroku

Najczęściej plac pod budowę hali jest niezabudowany, dlatego po ogrodzeniu go i zabezpieczeniu, kolejnymi pracami przygotowawczymi są te związane z przygotowaniem terenu pod fundamenty hali. Należą do nich m.in. ściągnięcie humusu oraz uprzątnięcie lokalizacji. Kolejnym etapem jest naniesienie wysokości, a później możliwe jest już wykonanie fundamentów. Właściwa budowa hali (np. magazynowej, produkcyjnej bądź targowej) trwa ok. 100 dni – oczywiście wszystko zależne jest m.in. od jej rozmiaru.