11 maja 2018

Kategoria:
Inne

Przyczyny powstawania i sposób leczenia przetok gruczołowych u psa

Przetoka gruczołowa, to problem, który dotyka wielu czworonogów. Niestety, pies sam nie jest w stanie przekazać nam, co mu dolega, dlatego naszym zadaniem jest dokładna obserwacja swojego pupila. Jeśli zauważymy, że psiak przejawia nadmierne zainteresowanie okolicami własnego odbytu, może to być znak, że cierpi na przetokę gruczołową.

Przetoka gruczołowa u psów – co to takiego?

Przetoka gruczołowa jest związana z zapaleniem gruczołów około odbytowych, które długo nie było leczone. Wtedy w tych okolicach u psa powstaje obrzęk i pojawia się ropień. Takie schorzenie jest bardzo bolesne dla psa. Jest też groźne – nieleczona przetoka gruczołowa u czworonoga może być zagrożeniem dla jego życia. Dlatego każdy odpowiedzialny właściciel czworonoga powinien dokładnie o obserwować, a gdy zauważy jakieś niepokojące zachowania, od razu zgłosić się do gabinetu weterynaryjnego – na przykład do Przychodni weterynaryjnej prowadzonej przez Wojciecha Nowakowskiego. Kiedy ropień się otworzy mamy do czynienia z przetoką – może ona prowadzić do zapalenia otrzewnej i do śmierci zwierzaka. Dlatego bardzo ważna jest szybka reakcja i nie doprowadzenie do tak zaawansowanego stadium choroby.

Na jakie sygnały powinniśmy reagować?

Ponieważ pies sam nie może zgłosić się do weterynarza, to na jego właścicielach spoczywa pełna odpowiedzialność za jego zdrowie. Dlatego tak ważna jest pilna obserwacja naszego zwierzaka. Gruczoły około odbytowe służą w organizmie psa do produkcji zapachu do znaczenia terenu. Czasem jednak wydzielina, którą produkują te gruczoły jest zbyt gęsta i zapycha wewnętrzne kanaliki. Powodem tego problemu mogą być indywidualne cechy danego zwierzaka, ale zagrożenie podwyższa też uboga w błonnik dieta. Płyn zapychający kanaliki prowadzi do stanu zapalenia gruczołów. To może następnie zmienić się w przetokę, chyba, że zareagujemy odpowiednio prędko. Zwracajmy uwagę na to, czy pies zachowuje się normalnie – jeśli wykazuje za duże zainteresowanie okolicami swojego odbytu, zapiszmy się na wizytę w gabinecie weterynaryjnym. Możemy to rozpoznać, kiedy pies usiłuje pocierać odbytem o meble oraz inne przedmioty w domu. Sygnałem, że w tych okolicach coś działa nieprawidłowo jest też saneczkowanie – pies siedzi, ale przednimi łapami próbuje przesuwać się. Pamiętajmy, że nawet jeśli zapalenie gruczołów nie przerodzi się w przetokę, to może ono być przyczyna wielu innych problemów zdrowotnych naszego pupila, takich jak zapalenia skóry a nawet choroba nowotworowa.