26 marca 2019

Kategoria:
Inne

Przemysłowe zastosowania materiałów samoprzylepnych

Z materiałów samoprzylepnych korzystał chyba każdy z nas. W dzieciństwie były to taśmy klejące jedno- i dwustronne, samoprzylepne papiery kolorowe, naklejki. Warto wiedzieć, że ten rodzaj materiałów jest wykorzystywany także w przemyśle! Z tego tekstu dowiesz się, jakie są rodzaje profesjonalnych materiałów samoprzylepnych dla różnych dziedzin przemysłu.

Materiały samoprzylepne – za co je cenimy?

Materiały samoprzylepne mają kilka cech, które sprawiają, że chętnie z nich korzystamy. Właściwości te doceniają zarówno dzieci podczas wycinanek w przedszkolu, jak i inżynierowie korzystający z materiałów samoprzylepnych do wzmacniania konstrukcji.

Pierwsza zaleta to łatwość użycia. Materiały samoprzylepne wystarczy rozwinąć, usunąć warstwę ochronną i przykleić we właściwym miejscu. Jeśli materiał tego wymaga, trzeba je docisnąć, a następnie pozostawić do związania kleju i osiągnięcia pełnej trwałości łączenia. Dzięki temu nawet osoba bez wysokich kwalifikacji może pracować z materiałami samoprzylepnymi, co obniża koszty robocizny.

Kolejna mocna strona materiałów samoprzylepnych to fakt, że nie potrzebują one żadnych dodatkowych spoiw, mocowań i innych materiałów, które komplikowałyby pracę. Przyklejając np. samoprzylepną taśmę izolującą, nie potrzebujemy kleju. To oznacza łatwiejsze przechowywanie, mniej dźwigania i krótszy czas pracy, a także jej wyższe bezpieczeństwo. Czysto i prosto!

Materiały samoprzylepne w przemyśle

Wiele branż korzysta z wyżej wymienionych zalet materiałów samoprzylepnych. Są one dostępne najczęściej w postaci taśm. Na przykładzie oferty firmy DUO widzimy, że obszary, w których wykorzystuje się ten rodzaj materiałów, to przede wszystkim: budownictwo, motoryzacja, branże obuwnicza oraz meblowa. Oto zastosowania taśm samoprzylepnych w każdej z nich:

  • W branży budowlanej wykorzystuje się pianki samoprzylepne jako elementy izolujące, taśmy krepowe do maskowania, wzmacniające i łączące taśmy do suchej zabudowy, a także uszczelki samoprzylepne.
  • Branża motoryzacyjna, podobnie jak budowlana, korzysta z dobrodziejstw samoprzylepnych taśm z pianki poliuretanowej. Stanowią one materiał izolujący. Zaliczają się tu także samoprzylepne uszczelki podszybowe. Zarysowania można zamaskować samoprzylepną taśmą lakierniczą.
  • Branża obuwnicza używa bawełnianych i stylonowych taśm samoprzylepnych. Służą one do wzmacniania szwów i łączenia poszczególnych elementów butów. Ponadto do wykonywania języków, zapiętek i innych miękkich wypełnień obuwia wykorzystuje się samoprzylepne pianki lateksowe i poliuretanowe, a także polietylenowe.
  • Materiały samoprzylepne mają wiele zastosowań w meblarstwie. Przy ich pomocy łączy się np. tylne ścianki mebli. Służą do klejenia elementów mebli wykonanych z pianki poliuretanowej oraz płyt MDF. Samoprzylepne mogą być także okleiny, które zdobią meble i podnoszą ich trwałość. Z kolei taśmy klejące dwustronne sprawdzają się przy nieinwazyjnym montażu – umożliwiają przyklejanie np. obrazów i luster, haczyków ściennych czy listew meblowych. Taśma pozostaje niewidoczna i nie narusza żadnego z klejonych elementów.