przeladunek-towar
24 kwietnia 2018

Kategoria:
Inne

Przeładunek towarów – co warto wiedzieć?

Działalność dużej firmy spedycyjnej nie koncentruje się wyłącznie na przewozie towarów. Transport jest pojęciem węższym i wchodzącym w skład spedycji, która dotyczy wszelkich czynności związanych z jego organizacją. Jedną z takich czynności jest przeładunek towarów. W trakcie przeładunku zawartość danego pojazdu trafia do innego – bez składowania jej w magazynie. W wielu przypadkach zastosowanie przeładunku jest niezbędne, by transportowane dobra w ogóle trafiły na miejsce docelowe.

Znaczenie przeładunku towarów

Transport ładunków bywa dziedziną bardzo skomplikowaną – tym bardziej, im bardziej rozbudowany łańcuch dostaw. Rozplanowanie wszelkich kwestii związanych z transportem wymaga zatem wykwalifikowanych, doświadczonych spedytorów doskonale orientujących się w sytuacji.

Wybór właściwej firmy spedytorskiej to niełatwe zadanie, dlatego najlepiej zaufać przedsiębiorstwom o dobrej renomie, takim jak Mark Spedition Sp. z o.o. W skład jej obszernych kompetencji wchodzą wszelkie czynności związane ze spedycją – w tym przeładunek towarów, który jest wbrew pozorom bardzo istotnym aspektem transportu.

W dobie globalizacji dotarcie do miejsca docelowego w odpowiednim czasie nie jest uznawane za atut – jest minimalnym wymogiem, który musi spełnić każda chcąca utrzymać się na rynku firma spedycyjna. Nieważne jest zatem to, czy i kiedy ładunek trafi na miejsce (bo dotrzymania terminów zawsze bezwzględnie oczekujemy), ale to, w jaki sposób zostanie on przewieziony. Sposób ten przekłada się bezpośrednio na koszty transportu oraz dostępne opcje. Przeładunek towarów wiele z takich opcji otwiera, zwiększając wszechstronność spedytora.

Różne oblicza przeładunku towarów

Przeładunek towarów przyjmuje wiele form i zależy przede wszystkim od tego, jakie wymogi stawia przed spedytorem dany łańcuch dostaw. Bardzo często stosuje się przeładunek polegający na zmianie dużego pojazdu transportowego na pojazdy mniejszego kalibru, zdolne do dostarczenia ładunku w różne miejsca docelowe. Jeśli nie ma potrzeby składowania towaru w magazynie pośrednim, przeładunek odbywa się na zasadzie cross‐dockingu.

Metoda ta może być stosowana przez producentów – przygotowują oni wówczas ładunki przeznaczone dla konkretnych odbiorców i wysyłają wypełniony nimi pojazd do miejsca przeładunku, co pozwala na szybkie dostarczenie towarów do punktów docelowych. Czasem też palety rozdziela się bezpośrednio na miejscu przeładunku, co jest odrobinę bardziej czasochłonne, ale mniej wymagające po stronie producenta.

Rozwiązaniem pośrednim, ale działającym wyłącznie na linii producent‐odbiorca hurtowy, jest przeładunek całych palet przeznaczonych dla konkretnego klienta. Wszystkie te sposoby mają wspólną cechę – nie wymagają magazynowania towaru, co pozwala na znaczne ograniczenie kosztów całego transportu. Oczywiście cross‐docking to nie jedyna forma przeładunku towarów, który stosuje się m.in. zmieniając całkowicie typ transportu – np. z lądowego na morski.