16 lipca 2019

Kategoria:
Inne

Przegląd preparatów do konserwacji i czyszczenia maszyn szwalniczych.

Kompleksowe wyposażenie profesjonalnych zakładów szwalniczych obejmuje szeroką gamę różnego rodzaju maszyn, takich jak stebnówki, overlocki czy renderki. Prawidłowa praca tych maszyn warunkuje efektywność produkcji i jej bezpieczeństwo. W jaki sposób należy dbać o maszyny szwalnicze i dlaczego ich prawidłowe czyszczenie i konserwacja są tak istotne?

Znaczenie czyszczenia i konserwacji maszyn szwalniczych

Działalność przemysłowych szwalni opiera się na wielogodzinnej, wytężonej pracy nie tylko zatrudnionych tam osób, ale także maszyn.

Intensywna eksploatacja overlocków, stebnówek i innych urządzeń w trudnych nieraz warunkach nie pozostaje bez wpływu na ich działanie. – Mówi przedstawiciel hurtowni maszyn szwalniczych OMB Group z Łodzi. – Z czasem dochodzi do zabrudzenia mechanizmów, nie tylko przez kurz, ale też kleje, smary i inne substancje chemiczne. Poszczególne elementy zacierają się i tracą moc, przez co użytkowanie takich maszyn jest mało efektywne, ale może być też niebezpieczne. Warto bowiem zaznaczyć, że regularna konserwacja urządzeń w szwalni regulowana jest przepisami BHP.

Dlatego też, aby zapewnić bezawaryjne działanie maszyn szwalniczych i sprawić, że będą one efektywnie pracowały przez dłuższy czas, konieczne jest ich dokładne czyszczenie oraz właściwa konserwacja, do czego służą specjalne preparaty chemiczne.

Preparaty do konserwacji i czyszczenia maszyn szwalniczych

Dobre środki do czyszczenia i konserwacji muszą przede wszystkim skutecznie działać, ale powinny być również pozbawione toksyn i bezwonne. Akcesoria szwalnicze nie mogą również pozostawiać plam i tłustych smug. Jakie dokładnie preparaty wykorzystuje się do usuwania zabrudzeń i konserwacji profesjonalnych maszyn szwalniczych? Do najpopularniejszych tego rodzaju środków należą:

  • oleje do maszyn wysokoobrotowych – wysokiej jakości oleje wazelinowe, bezbarwne, bezwonne i nietoksyczne, umożliwiają smarowanie centralne overlocków, stebnówek i innych szwalniczych urządzeń wysokoobrotowych.
  • Preparaty silikonowe – to pozbawione toksyn, zapachów i barw środki służące do konserwacji urządzeń szwalniczych. Mają one działanie antyelektrostatyczne, a do tego ułatwiają poślizg, chroniąc przed ścieraniem i sklejaniem się części. Na rynku znaleźć można wygodne w użyciu silikony w sprayu do konserwacji maszyn.
  • Środki czyszczące w sprayu – pomagają skutecznie pozbyć się zabrudzeń, np. smarów, kleju czy smoły z maszyn szwalniczych.
  • Aktywne pianki czyszczące – usuwają zabrudzenia z tłuszczu, kurzu i innych substancji, a do tego działają antyelektrostatycznie.
  • Proszki do czyszczenia pas w klejarkach ta徇owych.