dzieci w przedszkolu
11 lutego 2020

Kategoria:
Inne

Przedszkole publiczne a prywatne. Porównanie

Rodzice zawsze bardzo przeżywają sytuację, kiedy ich pociecha ma zacząć edukację. Dlatego przed zapisaniem dziecka do przedszkola stoją oni przed poważnym dylematem. Muszą wybrać, do jakiej placówki – prywatnej czy publicznej – będzie uczęszczał ich maluch. Powinni oni dokładnie przyjrzeć się ofercie proponowanej przez te przedszkola i zadecydować, co jest najlepsze dla niego. Jakie są zalety każdego z rozwiązań?

Co stanowi największą różnicę między przedszkolem prywatnym a publicznym?

Już chwilę po zapoznaniu się z ofertą placówek publicznych i prywatnych można stwierdzić, że największą różnicą jest cena za pobyt dziecka. Dla rodziców, którym zależy na jak najlepszej opiece nad dzieckiem, nie powinna ona stanowić jedynego wyznacznika.

Cena proponowana przez przedszkola niepublicznego jest oczywiście wyższa. Jednak idzie za tym fakt, że grupy dzieci są zdecydowanie mniej liczne. Chyba nikomu nie trzeba przypominać o tym, jak dużo uwagi potrzebują maluchy. Indywidualne podejście wychowawców i poświęcenie odpowiedniej ilości czasu każdemu podopiecznemu jest możliwe tylko wtedy, gdy w grupie nie znajduje się zbyt dużo osób. Pod tym względem przedszkola państwowe zadecydowanie przegrywają – są one często przepełnione.

Za pobyt dziecka w prywatnej placówce przedszkolnej należy uiszczać czesne. Jednak korzyści, które płyną właśnie z takiej formy edukacji, przemawiają za jej wyborem. Mniejsze grupy i indywidualne podejście do potrzeb malucha zapewniają, że każdy przedszkolak szybko odnajdzie się w nowym miejscu i z chęcią będzie do niego wracał” – mówi specjalistka z Prywatnego Przedszkola Niezapominajka.

Godziny pobytu dzieci w przedszkolu

Niestety przedszkola publiczne są otwarte w ściśle określonych godzinach. Bywa, że placówka taka kończy opiekę nad dziećmi, kiedy rodzice są jeszcze w pracy. Jest to ogromne utrudnienie dla wielu rodzin.

Przedszkola prywatne są zwykle otwarte nieco dłużej. Ponadto, jeżeli zajdzie taka potrzeba, maluch może zostać w placówce po godzinach, gdzie zajmą się nim troskliwi wychowawcy. Placówki niepubliczne są także otwarte cały rok – nawet w czasie wakacji. Natomiast maluchom z przedszkoli publicznych to rodzice w będą musieli zapewnić opiekę w tym okresie.

Oferta zajęć dla przedszkolaków

Mimo że obecnie placówki publiczne mają zdecydowanie bogatszą ofertę zajęć niż jeszcze kilka lat temu, to i tak nie dorównują przedszkolom prywatnym. To w nich na dzieci czekają największe atrakcje. Maluchy mogą uczestniczyć w zajęciach sportowych, dydaktycznych czy artystycznych. Sale są nowoczesne i kompleksowo wyposażone. Gwarantuje to godziny radosnej zabawy oraz nauki.