przeciwwybuchowe baterie akumulatorowe
10 grudnia 2018

Kategoria:
Inne

Przeciwwybuchowe baterie akumulatorowe – bezpieczne rozwiązanie dla górnictwa

Górnictwo to niezwykle wymagająca branża, gdzie niezbędne jest stosowanie odpowiedniego, atestowanego sprzętu. Kopalnie to bowiem miejsca szczególnie zagrożone wybuchem, dlatego tak ważne jest wykorzystywanie przez górników urządzeń beziskrowych i minimalizujących zagrożenie związane z wybuchem. Przykładem takich rozwiązań są przeciwwybuchowe baterie akumulatorowe. Co warto wiedzieć na ich temat?

Przeciwwybuchowe baterie akumulatorowe – charakterystyka

Przeciwwybuchowe baterie akumulatorowe to rozwiązanie wykorzystywane jako bezpieczne źródło energii w górnictwie. Cechą charakterystyczną tego typu konstrukcji jest ich wzmocniona budowa. Baterie akumulatorowe mogą posiadać ogniwa klasyczne lub też żelowe. Wykonywane są przy pomocy techniki spawania. Zapewniają odpowiedni poziom wentylacji wnętrza – przewietrzanie jest możliwe dzięki obecności specjalnych otworów, które wykonuje się w konstrukcji baterii, a dokładnie w dnie jej komory. Oprócz tego wentylacja możliwa jest dzięki specjalnie skonstruowanym pokrywom oraz przekładkom zlokalizowanym w przestrzeni między ogniwami a ścianami komory.  Ponadto baterie posiadają również zabezpieczenie antykorozyjne w postaci tworzywa elektroizolacyjnego we wnętrzu skrzyni. Obsługa ogniw może być przy tym zupełnie bezobsługowa lub też sprowadzać się do okresowego uzupełniania elektrolitu. Jak dokładnie zbudowana jest przeciwwybuchowa bateria akumulatorowa? Wyposażenie elektryczne tego typu konstrukcji stanowią bloki przyłączeniowe, gniazdo monitoringu, ogniwa akumulatorowe, a także zestawy śrub oraz łączników. Podzespoły wchodzące w skład baterii posiadają specjalne certyfikaty, które poświadczają spełnianie norm związanych z bezpieczeństwem wyposażenia użytkowanego w miejscach zagrożonych wybuchem. Warto tu wymienić m. in. certyfikaty wydawane przez Główny Instytut Górnictwa.

Zastosowanie przeciwwybuchowych baterii akumulatorowych

Jak już wspomniano, przeciwwybuchowe baterie akumulatorowe to rozwiązania produkowane z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa w zakładach górniczych i innych miejscach zagrożonych wybuchem. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w górnictwie.

Przeciwwybuchowe baterie akumulatorowe znakomicie sprawdzają się w roli bezpiecznego źródła energii wykorzystywanego w lokomotywach elektrycznych. – Tłumaczy przedstawiciel firmy Izol-Plast z Rogowa, której specjalnością jest dostawa produktów i usług dla branży górniczej. – Tego typu lokomotywy umożliwiają transport ładunków oraz przewóz osób w kopalniach, gdzie istnieje wysokie ryzyko wybuchu metanu lub pyłu węglowego. Warto przy tym zaznaczyć, że kiedy następuje elektryczne hamowanie tym pojazdem, wspomniana bateria staje się odbiornikiem energii.