wyslodziny
9 maja 2016

Kategoria:
Inne

Jak przechowywać i magazynować wysłodziny?

Na rynku pasz dla zwierząt hodowlanych dostępnych jest wiele produktów. Dużą popularnością, szczególnie wśród hodowców krów oraz trzody chlewnej cieszy się młóto browarniane, zwane również wysłodzinami, które jest paszą niezwykle pożywną, pozytywnie wpływającą m.in. na wzrost zwierząt oraz ilość pozyskiwanego od krów mleka. Przy wszystkich swoich zaletach świeże, nieprzetworzone wysłodziny mają jedną, lecz niezwykle istotną wadę – krótki czas przydatności do spożycia, w okresie letnim wynoszący maksymalnie trzy dni. Z tego powodu warto wiedzieć, jak przechowywać młót, by uchronić go przed zepsuciem.

Czym są wysłodziny?

Młóto browarniane to produkt uboczny produkcji piwa, składa się on z organicznych, nierozpuszczalnych składników zacieru, czyli łusek, kiełek i drobin słodu. Wysłodziny charakteryzują się bardzo wysoką zawartością przyswajalnego białka (ponad 24%) oraz witamin, przez co mają charakter mlekopędny oraz bardzo dobrze wpływają na wzrost zwierząt. Ponadto są paszą bardzo smaczną i soczystą, dzięki czemu zwierzęta chętnie ją spożywają.

Jak przechowywać młót browarniany?

Wysłodziny są produktem bardzo nietrwałym – wysoka wilgotność oraz składników łatwo fermentujących sprawia, że w okresie letnim wysłodziny pleśnieją w czasie do 3 dni, w okresie zimowym proces ten trwa około tygodnia. Jednym z rozwiązań jest skarmianie paszy od razu po zakupie, wiąże się to jednak z koniecznością regularnego transportu relatywnie małych ilości młótu oraz z ryzykiem utraty wartości towaru. Istnieje jednak kilka metod przechowywania wysłodzin.

Zakiszanie w pryzmach

Ta metoda przechowywania nie różni się od zakiszania innego rodzaju zielonek. Młóto umieszczone na betonowej powierzchni (najlepiej ze spadkiem, co ułatwi ociekanie wody) należy ubić w celu usunięcia z niego powietrza a następnie nakryć folią i obciążyć (np. za pomocą opon). Im szybciej i dokładniej zostanie przeprowadzony ten proces, tym mniejsze straty składników odżywczych

Zakiszanie w rękawach

Jest to metoda znacznie skuteczniejsza od kiszenia na pryzmie, wymaga jednak zastosowania specjalnej prasy. Ponadto, aby korzystać z tej metody kiszenia konieczne jest zagęszczenie wysłodzin – w tym celu stosuje się najczęściej otręby pszenne lub wysłodki buraczane, zawarte w nich duże ilości skrobi sprzyjają procesowi kiszenia. Do masy dodaje się również kwas propionowy, służący jako konserwant. Całość ładuje się do próżniowego rękawa foliowego, w którym dochodzi do fermentacji kwasu mlekowego. Po otwarciu rękawa kiszonkę spryskuje się ponownie kwasem propionowym, który zapobiega gniciu produktu, mimo dostępu powietrza.

Młóto suszone

Na rynku dostępne jest również młóto suszone w formie granulatu. Proces suszenia pozwala znacznie wydłużyć okres przydatności młóta (nawet do pół roku od daty produkcji), jednak ze względu na wysokie koszty samego procesu, również granulat jest bardzo drogi – przed zakupem młótu w tej wersji, warto dokładnie przemyśleć, czy będzie to opłacalna inwestycja.

Firma Domino to jeden z wiodących na polskim rynku dystrybutorów młóta browarnianego.