projekt antynikotynowy
8 marca 2016

Kategoria:
Inne

Projekt antynikotynowy w pracy

Już od jakiegoś czasu istnieje zakaz palenia w miejscach publicznych. Teoretycznie za palenie papierosów na przystanku czy pod zakładami pracy i innym instytucjami powinien grozić mandat. W praktyce mało kto stosuje się do tego zakazu. Już dawno temu wprowadzono taką regulację w restauracjach czy innych lokalach gastronomicznych, ale – o dziwo – w ogródkach piwnych nadal jest to legalne. Palacze czują się bezkarni, wiedzą, że nikt nie zwróci im na to uwagi, więc mogą kurzyć bez problemu. Na szczęście coraz więcej ludzi postanawia rzucić ten nałóg, który jest bardzo kłopotliwy szczególnie w większych firmach, gdzie trzeba tworzyć osobne, spełniające restrykcyjne warunki pomieszczenia na palarnie, albo po prostu zamyka się palarnie, a pracowników wyprasza na zewnątrz. Palenie wpływa niekorzystnie nie tylko na pracownika, ale także na firmę.

Grupowe rzucenie palenia

Allen Carr’s Easyway Polska proponuje stworzenie projektu antynikotynowego. Firma organizuje seminaria dla firm, które dają większą skuteczność niż jakakolwiek inna metoda. Palenie papierosów jest naprawdę kłopotliwe i stwarza wiele problemów. Przede wszystkim nałogowcy są bardziej podatni na stres i mają słabszą koncentrację. Poza tym wydajność palących pracowników jest niższa, a to przez ciągłe przerwy na papierosa. Palący pracownik to większa absencja chorobowa, a co za tym idzie – większe koszty leczenia. Jeśli w miejscu pracy nie ma palarni, osoby pracujące tam wychodzą zapalić na dwór i palą najczęściej tuż przed wejściem do firmy. Odwiedzający firmę klient nie wyrabia sobie o niej na tej podstawie najlepszej opinii.

Trzeba także wspomnieć o innym, bardzo istotnym problemie, jakim jest narastający konflikt palących z niepalącymi. Wiąże się to nie tylko z faktem, że palacze przez swoje przerwy na papierosa zyskują więcej wolnego czasu, jednocześnie obciążając często swoimi obowiązkami kolegów, pozostających w tym czasie przy biurkach. Chodzi też o nieprzyjemny zapach, jaki roztacza się wokół palących.

Metoda Allena Carra jest techniką znaną na całym świecie. Na stronie internetowej allen-carr.pl można przeczytać, że jej skuteczność po roku stosowania to 53%. Dla porównania, skuteczność innych metod nie przekracza nawet 10%. Oczywiście można łączyć niektóre techniki, ale po co tracić czas, kiedy ten sposób nie tylko daje najlepsze wyniki, ale również udostępnia seminaria dla firm, gdzie wszyscy palący pracownicy mogą pozbyć się nałogu?