6 lutego 2019

Kategoria:
Inne

Programowanie systemów PLC na potrzeby automatyki przemysłu

Automatyzacja linii produkcyjnych to obecnie bardzo silny trend w wielu branżach gospodarki. Systemy automatyki przemysłowej zwiększają wydajność i jakość produkcji przemysłowej, zmniejszają także jej koszt oraz znacząco poprawiają bezpieczeństwo pracowników. Oczywiście nieodłączną częścią takiego systemu będą maszyny i inne urządzenia, ale nie będą one działać prawidłowo bez odpowiedniego oprogramowania i sterowników.

Nowoczesne systemy sterowania oparte na sterownikach obsługują złożone algorytmy sterowania maszyną, linią czy instalacją produkcyjną. Jednym ze sterowników najczęściej stosowanych w automatyce przemysłowej jest sterownik PLC (Programowalny Sterownik Logiczny). Jest on kluczowym elementem, mózgiem każdego systemu sterowania. Głównym celem działania sterowników jest komunikacja z urządzeniami wchodzącymi w skład systemu oraz realizacja zamierzonego programu. Elementy, z którymi się komunikuje, to między innymi:

  • przemiennik częstotliwości,
  • panel HMI,
  • układ wejść/wyjść oddalonych,
  • system SCADA.

Ogólna zasada działania sterownika PLC

Z pomocą tzw. programowania drabinkowego do sterownika PLC wprowadzane są instrukcje zawierające szereg operacji sterujących pracą danego urządzenia. Sterownik wykonuje je w takiej kolejności w jakiej zostały zapisane, dlatego istotna jest kolejność zapisanych instrukcji. Następnie sterownik odczytuje sygnały nadawane do niego, tzw. stany wejść. Uwzględnia je w trakcie realizacji poszczególnych rozkazów. Po wykonaniu ostatniej instrukcji programu tworzony jest tzw. obraz wyjść. Sterownik działa sekwencyjnie, cyklicznie  powtarzając operację tworzenia obrazu wejść, wykonania instrukcji programowych i tworzenia tablicy wyjść.

Sterowniki PLC dzięki modułowej budowie, zmiennej konfiguracji zapewniają dużą elastyczność i swobodę przy tworzeniu struktur regulacyjnych. Wyposażenie ich w interfejs pozwala na komunikację w rozproszonych systemach automatyki za pośrednictwem komputerowych sieci przemysłowych.

Programowanie sterowników PLC wymaga dużej wiedzy, dlatego realizację dostaw sterowników, ich diagnostykę oraz serwisowanie najlepiej powierzyć renomowanej firmie z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie. Mamy wtedy pewność, że zostaną nam zaoferowane optymalne rozwiązania, które zagwarantują niezawodność i stabilność funkcjonowania systemów.

Za taką uważamy PiA-ZAP z Puław. Fachowcom w tej firmy możemy zlecić programowanie sterowników PLC – otrzymamy kompleksowe rozwiązania, które będą dopasowane indywidualnie do naszych potrzeb i przeznaczenia systemu. Za sprawą nowoczesnych narzędzi taki proces można także przeprowadzać w sposób zdalny.