cięcie stali
27 lipca 2021

Kategoria:
Inne

Profesjonalne cięcie stali. Dlaczego warto zaufać sprawdzonym fachowcom?

Czy powierzylibyście osobie dopiero uczącej się krawiectwa, uszycie garnituru lub sukienki z materiału, za który zapłaciliście całkiem spore pieniądze ? Bardzo wątpliwe; zapewne szukalibyście do tego zadania kogoś bardziej doświadczonego. Cięcie i obróbka stali na pewno nie jest prostym zadaniem i wymaga z jednej strony sporej wiedzy teoretycznej, a z drugiej także praktycznego doświadczenia.

Szczególne znaczenie stali

Używamy mnóstwa najrozmaitszych metali i ich stopów we wszelakich postaciach. Najczęściej są to pręty, blachy, płaskowniki, rury oraz kształtowniki o różnorodnych profilach wykonane ze stali, miedzi, brązu, mosiądzu i z wielu innych materiałów. Każdy z tych materiałów odgrywa jakąś mniejszą czy też większą rolę w światowej gospodarce, lecz jedynie o stali możemy powiedzieć, że jest on dla ludzkości materiałem wręcz strategicznym. Wystarczy spojrzeć na nasze drapacze chmur, wieżowce, wiadukty, mosty, żurawie i inne maszyny budowlane, samochody i wiele innych rzeczy, bez których musielibyśmy się dzisiaj obywać, gdyby nie stal, ten genialny wynalazek jakiegoś nieznanego badacza z zamierzchłej przeszłości. Wiemy, co stali zawdzięczamy i co z niej budujemy, a zatem musimy pamiętać także o tym, że od jej jakości często, zależy także nasze zdrowie i życie. Stal jest wytwarzana w postaci pewnych półproduktów, które później poddawane są dalszym procesom obróbczym. O jednym z takich procesów, a mianowicie o cięciu stali opowiadali nam specjaliści z firmy MTM STAL z Tarnowskich Gór. Firma zajmuje się między innymi cięciem, kuciem i toczeniem oraz sprzedażą stalowych prętów, odkuwek, blach, rur grubościennych i wielu innych produktów.

Profesjonalne cięcie stali

Dlaczego w ogóle podjęliśmy awizowany w tytule naszego artykułu temat? Przecież można by przypuszczać, że zwykłe cięcie stali nie może mieć aż tak dużego znaczenia dla bezpieczeństwa czy jakości naszych konstrukcji. Czyż nie wystarczy źle przyciętego kawałka stali zastąpić innym, mającym już prawidłowe wymiary? Niby tak. Lecz rzecz ma też swój aspekt ekonomiczny. Poszczególne asortymenty stali na ogół przycinane są w bardzo dużych ilościach. Wyobraźmy sobie, że na jakąś budowę zostaną dostarczone tysiące zbyt krótkich lub zbyt długich prętów. Podobna rzecz może przytrafić się przy cięciu blach, profili czy rur. Ponowne przycinanie i sprowadzanie na plac budowy czy do fabryki prawidłowo dociętych stalowych półproduktów to dodatkowe koszty i stracony czas. Pytanie, czy warto powierzać cięcie prętów itd., generalnie cięcie stali, sprawdzonym fachowcom, możemy więc z czystym sumieniem uznać za pytanie czysto retoryczne.