22 grudnia 2021

Kategoria:
Inne

Produkcja elementów hydrauliki i przekładni maszyn budowlanych z zastosowanie technologii CNC

Nieustanny rozwój technologiczny wpływa na wiele dziedzin naszego życia. Wykorzystanie komputerowych technologii jest bardzo powszechne i nie omija również maszyn przemysłowych. Technologia CNC ułatwia precyzyjną pracę przy obróbce różnych materiałów. Czym charakteryzuje się technologia CNC i jakie ma zastosowanie?

Na czym polega technologia CNC?

Termin CNC pochodzi z języka angielskiego i oznacza Computerized Numerical Control, czyli technologię komputerowego sterowania pracy urządzeń, co umożliwia dokładną precyzję. Do specjalnie zaprogramowanej maszyny wprowadza się dane celem uzyskania zaplanowanego efektu. Technologia ta znajduje między innymi zastosowanie w obróbce materiałów. Dzięki CNC można interaktywnie programować maszynę, więc jest to bardzo wygodne technologiczne rozwiązanie, dzięki któremu praca urządzeń jest komunikowana z ich operatorami. System sterowania CNC znajduje zastosowanie w różnego rodzaju maszynach i elementach, takich jak m.in. tokarki, frezarki czy elektrodrążarki. Wysoka sprawność i precyzja to cechy, którymi można opisać wykorzystanie komputerowego stresowania CNC w szeroko pojętym przemyśle. Jak to działa w praktyce? Operator maszyny może zaplanować jej precyzyjną pracę na kilka godzin – do systemu wprowadzane są zadania w odpowiedniej kolejności. Dzięki temu możemy uzyskać chociażby systematyczne cięcia ostrza, co bezpośrednio wpływa na wydajność w masowej produkcji. System sterowania CNC stanowi doskonałą alternatywę dla maszyn obsługiwanych ręcznie. Oszczędza to czas i koszty. Obróbką materiałów w technologii CNC zajmują się specjalistyczne firmy, takie jak chociażby Bratech. Warto podkreślić, że ze względu na wysoki koszt technologia ta kierowana jest raczej do produkcji masowej (nie sprawdzi się na przykład w małym warsztacie).

Produkcja elementów hydrauliki i maszyn za pomocą technologii CNC

Maszyny wykorzystujące system CNC mają szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Technologię CNC można wykorzystać w spawaniu i cięciu elementów metalowych, jakimi są np. elementy hydrauliczne. Maszyny CNC są bardzo wytrzymałe i nadają systematycznie parametry poszczególnym częściom metalowym, które poddawane są obróbce. Stosowanie tej technologii gwarantuje wysoką jakość przy produkcji różnego rodzaju komponentów. Cięcie CNC zapobiega również dużej redukcji odpadów i przeróbek, które trzeba by było wykonywać, gdyby nie precyzyjne sterowanie. Rozwiązania z zakresu CNC przydatne są także w produkcji różnego rodzaju maszyn, szczególnie w przypadku masowych produkcji. Maszyny muszą działać niezawodnie, a to właśnie gwarantuje dokładne tworzenie poszczególnych komponentów zgodnie z wcześniej ustalonymi parametrami. Technologia CNC umożliwia powtarzanie gięć czy tworzenie profili o wysokim stopniu skomplikowania. Niezwykle istotna jest tutaj precyzyjność.