28 lutego 2021

Kategoria:
Inne

Pręty nie tylko do zbrojenia betonu

Pręty ciągnione kojarzą się głównie z konstrukcjami do zbrojenia betonu, podnoszącymi jego wytrzymałość. Okazuje się jednak, że to niejedyne ich zastosowanie. Stalowe pręty są uniwersalnym materiałem, który można wykorzystać na wiele sposobów, jak udowodnili to chociażby twórcy słynnej wieży Eiffla. Sprawdźmy, do czego jeszcze używa się prętów i gdzie można znaleźć te elementy.

Jak powstają pręty i jakie mają właściwości?

Pręty wykonuje się ze stali różnego rodzaju lub aluminium na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest walcowanie, polegające, jak sama nazwa wskazuje, na modelowaniu kawałka stali poprzez specjalne walce, co nadaje mu pożądany kształt i grubość. Druga metoda to ciągnienie – stal przesuwa się przez otwór ciągadła, kształtując pręt o przekroju i średnicy określonym przez wymiar zastosowanej matrycy. Pręty ciągnione dzielą się na okrągłe, kwadratowe, prostokątne i sześciokątne. Ponadto mogą być gładkie lub żebrowane. Metalowe pręty charakteryzują się wysoką wytrzymałością i dużą sztywnością.

Pręty – niezastąpione na budowie

Podstawowym przeznaczeniem prętów stalowych jest zbrojenie betonu. Dzięki ich zastosowaniu powstaje żelbet, z którego wykonuje się elementy konstrukcyjne lub całe obiekty powszechnie stosowane w budownictwie. Pręty doskonale sprawdzają się również w roli elementów wsporników i instalacji przemysłowych. Najbardziej znaną budowlą stworzoną w dużej mierze ze stalowych prętów łączonych w większe zespoły metodą pudlarską jest wieża Eiffla.

Gdzie jeszcze wykorzystuje się pręty?

Pręty metalowe mają jednak znacznie szerszy zakres zastosowań. Niektóre z nich wymienia nasz rozmówca, specjalista z częstochowskiej firmy Metal-Bernat zajmującą się między innymi produkcją prętów:

Pręty prostokątne stosuje się między innymi do produkcji maszyn przemysłowych oraz przeróżnych konstrukcji stalowych: ogrodzeń, bram, balustrad, kratownic. Takie ogrodzenie czy balustrada ciekawie się prezentuje i samo w sobie może być elementem ozdobnym.

Kowalstwo artystyczne

Dla wielu może to być zaskoczeniem, ale po pręty ciągnione czy walcowane w różnych kształtach chętnie sięgają artyści. Dzięki charakterystycznej dla metalu plastyczności surowiec ten można dowolnie kształtować, a pręty stanowią świetny materiał do eksperymentów na polu sztuki użytkowej i nie tylko. Powstają z nich nowoczesne rzeźby i instalacje artystyczne, jak ta Łukasza Bergera zainspirowana rojem szpaków stworzona z 560 prętów o różnej długości i umieszczona na wrocławskim Nowym Targu.