22 października 2019

Kategoria:
Inne

Pręty kominowe. Charakterystyka

Czyszczenie komina to podstawa prawidłowego funkcjonowania systemu grzewczego. Regularne i starannie wykonywane prace konserwacyjne sprawią, że dom stanie się ciepłym i bezpiecznym miejscem. W tym celu niezbędne jest zastosowanie specjalnych akcesoriów czyszczących, do których należą pręty kominowe. Czym dokładnie się one charakteryzują i jakie mają zastosowanie?

Do czego służą pręty kominowe?

Pręty kominowe to specjalne akcesoria przeznaczone do pielęgnacji systemów kominowych i grzewczych. Są to podłużne elementy, do których można dołączyć druciane szczotki wraz z kulą kominową tworząc tym samym funkcjonalne narzędzia do czyszczenia kominów dymnych i wentylacyjnych oraz pieców centralnego ogrzewania. Odpowiednio dobrane pręty połączone z akcesoriami czyszczącymi pozwolą na skuteczne wyczyszczenie przewodów kominowych, usuwając z nich sadzę. Warto przy tym pamiętać, że regularne czyszczenie systemu kominowe ma niebagatelne znaczenie.

Jest to szczególnie ważne, gdy nasz dom ogrzewany jest przy pomocy drewna bądź węgla. – Zaznacza specjalista reprezentujący firmę Najder oferującą akcesoria budowlane, grzewcze, meblowe i wiele innych. – W takim przypadku zaniedbania w regularnym czyszczeniu komina mogą bowiem nie tylko skutkować utrudnionym korzystaniem z systemu grzewczego, ale również powodować zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia domowników, stwarzając ryzyko zatrucia bądź wybuchu pożaru. Aby tego uniknąć, konieczne jest czyszczenie komina kilka razy w roku.

Czyszczenie komina powinno być systematyczne, ale też dokładne i staranne. W tym celu należy odpowiednio dobrać średnicę szczotki, kuli kominowej oraz długość pręta kominowego.

Właściwości i zalety prętów kominowych

Pręty kominowe mogą być wykonane z różnych surowców, jednak dla niezawodności działania tego elementu i jego trwałości warto sięgnąć po dobrej jakości materiały. Doskonale sprawdzą się tutaj ocynkowane druty sprężynowe, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością i odpornością na pracę w trudnych warunkach. Warto również zwrócić uwagę na to, aby pręt był odpowiednio sztywny, co zapobiegnie odkształcaniu się narzędzia w trakcie przepychania komina. Na rynku dostępne są pręty kominowe o różnych długościach, dodatkowo możliwe jest zaopatrzenie się w specjalne przedłużki. Standardowo druty zakończone są wygodną rączką oraz tuleją z gwintem, dzięki czemu można łatwo połączyć pręt z wybraną szczotką kominową oraz kulą kominową. Odpowiednio dobrany pręt kominowy z dodatkowymi akcesoriami czyszczącymi stanie się wygodnym w obsłudze i skutecznym narzędziem do przepychania kominów.