13 marca 2017

Kategoria:
Inne

Preparaty do czyszczenia wykładzin

Czyszczenie wykładzin dywanowych powinno odbywać się na kilku etapach. Zaczynamy od usunięcia suchych zabrudzeń, rozpuszczamy brud, dokonujemy ekstrakcji i zabiegów kończących, a następie suszymy wykładzinę. Niezależnie od typu wykładziny i rodzaju środka czystości, jaki wybierzemy, powinniśmy trzymać się tych kilku wymienionych kroków. Jak do dokładnie wygląda w praktyce i jakich preparatów używamy?

Suche zabrudzenia i rozpuszczanie brudu

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek zabiegów związanych z czyszczeniem dywanu na mokro, powinniśmy go najpierw odkurzyć. Oczywiście najskuteczniejsze są w tym przypadku odkurzacze z wirującą szczotką, która unosi zabrudzenia i jednocześnie rozczesuje włókna wykładziny, co ułatwia jej dalsze czyszczenie. Szczególnie powinniśmy potraktować obszary wokół wejścia do pomieszczenia, bo to tam zalega najwięcej zanieczyszczeń. Następnie dopiero przechodzimy do rozpuszczania brudu – tak określa się potocznie oddzielenie brudu od włókien. Na to, jak skuteczne będzie rozpuszczanie, wpływ ma nie tylko działanie chemiczne preparatów, ale i działania mechaniczne, czas i temperatura. Preparaty do czyszczenia wykładzin mają tak skomponowany skład chemiczny, że obniżają napięcie powierzchniowe wody i oddzielają brud od włókien. Zabrudzenia oleiste rozbijane są na drobne cząsteczki, a tłuszcze z zawiesin zmieniają się w mydło. Dzięki temu mogą się rozpuścić w wodzie i wypłukać. Powinniśmy zwrócić także na temperaturę, w jakiej powinniśmy pracować. W przypadku niektórych preparatów do czyszczenia dywanów skuteczność zwiększa się wraz ze wzrostem temperatury, o ile zostało to wskazane przez producenta na opakowaniu.

Ekstrakcja i zabiegi kończące

Środki do czyszczenia dywanów mają za zadanie rozpuścić brud, tak by można było go w łatwy sposób usunąć. Ten etap nazywamy ekstrakcją zabrudzeń. Najlepsza metoda to wypłukanie i odessanie brudu. Koniecznie musimy używać do tego odkurzacza do pracy na mokro – dowiadujemy się w sklepie Petrus-Serwis z Niepołomic. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, pozostaje nam odczekać, aż całość wyschnie, środek chemiczny się skrystalizuje – i użyć zwykłego odkurzacza. Absolutnie nie należy pozostawiać środka czyszczącego na wykładzinie, ponieważ zabrudzi się ona znacznie szybciej. Zabiegiem końcowym profesjonalnego czyszczenia dywanów jest zaczesanie włosia (o ile jest długie) w jednym kierunku. Jest to szczególnie ważne przy dywanach tkanych i wykładzinach z ciętym włóknem, ponieważ po ich kolorze widać, w którą stronę zaczesane jest włosie.