10 marca 2017

Kategoria:
Inne

Prawidłowa dieta psów – Na co zwracać uwagę przy karmieniu naszych pupili

Nasz pies, podobnie jak my sami potrzebuje odpowiedniej, zbilansowanej diety dla zachowania zdrowia. Pamiętajmy, że pies w przeciwieństwie do swoich wilczych przodków jest w pełni zależny od nas, również w kwestii żywienia. Podawanie czworonogowi niewłaściwej karmy oraz złe nawyki żywieniowe mogą prowadzić do nadwagi, problemów ze stawami, poważnych chorób, a nawet do przedwczesnej śmierci zwierzęcia.

Karmienie szczeniaków

Małe psy są szczególnie wrażliwe na nieodpowiednią dietę oraz nagłe zmiany w pokarmie – ich układ pokarmowy jest delikatny i jeśli przyzwyczai się do danego rodzaju pożywienia, karmienie go czymś innym może skutkować wymiotami i biegunką, a tym samym ogólnym osłabieniem zwierzęcia. Jeśli bierzemy szczeniaka od hodowcy, dowiedzmy się czym szczeniak był karmiony i stopniowo wprowadzajmy do jego diety nowe pożywienie. Szczeniaki w wieku 8 tygodni już są w stanie jeść zarówno mokrą, jak i suchą karmę.

Żywienie dorosłego psa

Dorosłe psy są znacznie bardziej tolerancyjne na żywność, niż szczeniaki – stąd wciąż jeszcze pokutujące przekonanie wielu właścicieli, że ich pies zje dosłownie wszystko, co mu się podetknie pod nos. Bardzo często psia dieta składa się z w dużej mierze z tego, co zostało na stole właścicieli. Pies oczywiście bardzo chętnie zje to, czego sami nie jesteśmy w stanie zjeść, jednak powinniśmy mieć świadomość, że nie wszyscy co jest zdrowe i dobre dla nas, jest również dobre dla psa. Wiele produktów żywnościowych, które spożywamy, np. chleb, niektóre warzywa, przyprawy czy słodycze nie tylko nie dostarczają psu żadnych składników odżywczych, ale mogą prowadzić również mu poważnie zaszkodzić – część z nich nie jest w ogóle trawiona i prowadzi do problemów z układem pokarmownym. Kolejnym grzechem właścicieli jest podawanie psu zbyt dużych ilości jedzenia i dokarmianie go między posiłkami. Efekt tego jest nadwaga i idące za tym problemy z układem krążenia, stawami i wiele innych. Warto również pamiętać, że przygotowując jedzenie w domu, ze składników dostępnych w sklepach – mięsa i warzyw – nie jesteśmy w stanie dostarczyć psu wszystkich składników odżywczych, niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Dlatego warto włączyć do diety pokarmy wzbogacane białkiem, witaminami oraz innymi składnikami, dostępne w sklepach zoologicznych. O pomoc w ich wyborze warto zwrócić się do lekarza weterynarii.

Co ze starszymi psami

Starsze zwierzęta są bardziej narażone na choroby oraz urazy, dlatego w ich diecie powinniśmy uwzględnić ich specyficzne potrzeby żywieniowe. Na rynku znajdziemy karmy, których skład został opracowany specjalnie z myślą o psich seniorach – są one między innymi wzbogacone o większe ilości witamin i innych składników pokarmowych, których potrzebuje starszy pies, by zachować zdrowie i ładny wygląd.