wyroby-z-gumy
24 maja 2018

Kategoria:
Inne

Prasowane wyroby gumowe – charakterystyka i zastosowanie

Wyroby gumowe mają nieskończenie wiele zastosowań. W zależności od tego, jaki produkt chcemy uzyskać wykorzystujemy różne metody produkcji i odpowiednie materiały oraz wybieramy właściwy system formowania. Guma świetnie się sprawdza jako izolator elektryczny, może być także łączona z innymi surowcami w celu uzyskania potrzebnego nam elementu. Ten uniwersalny surowiec może znaleźć swoje zastosowanie niemal w każdej dziedzinie gospodarki. Czym jeszcze się charakteryzuje i jakie są sposoby jego wykorzystania?

Prasowane wyroby gumowe

Wyroby gumowe mają bardzo szerokie zastosowanie, praktycznie w każdej dziedzinie gospodarki. W zależności od tego, jaki element chcemy uzyskać stosujemy różne materiały – gumę jednorodną lub wielostrukturalną, a także różne sposoby produkcji – prasowanie, półprzetłok, przetłok, wtrysk oraz wylewanie. Do wykonania każdego rodzaju elementu dobiera się właściwy system formowania, do którego potrzebujemy odpowiedniej formy. Nie mamy tu żadnych ograniczeń, ponieważ forma ta może być zaprojektowana niemalże na każdy wybrany kształt. Mamy również możliwość dobrania odpowiedniego składu mieszanki gumowej.

Nie jest łatwo opisać w kilku słowach wszystkich metod, materiałów oraz sposobów produkcji wyrobów gumowych, więc wymienimy jedynie niektóre z nich. Są to między innymi:

 • tuleje metalowo-gumowe
 • odboje
 • amortyzatory
 • uszczelnienia zwykłe oraz odporne na działanie środków chemicznych w tym paliw i olei
 • osłony
 • przelotki
 • tuleje
 • uchwyty
 • zaślepki
 • dywaniki
 • chlapacze

i wiele, wiele innych.

Guma jako izolator

Surowiec ten możemy również wykorzystywać jako izolator tworząc z niego elementy izolujące.

Przy spawaniu elektrycznym zalecane jest izolowanie operatora spawarki od ziemi w celach bezpieczeństwa. Można to zrealizować poprzez położenie płyty gumowej pod nogi lub zastosowanie butów z podeszwą gumową (którą również możemy wykonać metodą prasowania), ponieważ guma świetnie sprawdza się jako izolator elektryczny – mówi nam specjalista z firmy GUM-MAR, produkującej wyroby gumowe.

Guma i metal

Jeszcze innym zastosowaniem jest łączenie gumy z metalem. Przykładem mogą być odboje lub amortyzatory z zatopionymi śrubami, tuleje metalowo-gumowe tzw. silentblocki masowo wykorzystywane w motoryzacji. W gumie możemy również zalać zwykłe ciężary służące wędkarzom jako kotwice do łodzi, które nie obijają delikatnych burt.

Jak możemy zauważyć, zastosowań gumy jest prawie nieskończona ilość i to, jak ją wykorzystamy zależy tylko od naszej wyobraźni i kreatywności. Obecnie możemy wykonać prawie każdy element gumowy lub metalowo-gumowy z różnego rodzaju mieszanek gumowych w zakładach wykonujących takie usługi na zamówienie.