18 kwietnia 2017

Kategoria:
Inne

Pranie wykładzin

Wykładzina dywanowa od ściany do ściany daje poczucie przytulności i komfortu. Zachwycamy się tym efektem… do pierwszej plamy. Jeżeli chcemy cieszyć się urokiem wykładziny, musimy bardzo ostrożnie z nią postępować, a to odbiera swobodę. Czy są skuteczne sposoby na pranie wykładzin? Które środki rzeczywiście działają? Dowiedz się więcej o praniu wykładzin.

Problemy z wykładzinami

Wykładziny muszą znieść wszystko – nawet najbrudniejsze zabawy dzieci, zwierzęcą sierść, piasek, który nanosimy z zewnątrz, przypadkowe upadki jedzenia, zalania kawą… Długo można wymieniać zabrudzenia, które mogą znaleźć się na naszej wykładzinie. W przypadku gładkich podłóg, np. drewnianych czy kamiennych, szkody można łatwo usunąć. Niestety, włoskowata struktura wykładziny potrafi utrudnić pracę, a czasem nawet pogrzebać nasze próby ratowania sytuacji.

Czyszczenie wykładziny jest wyjątkowo trudne. Ponieważ jest ona złożona z włosków przypominających dywanowe (choć czasem bardziej zbitych), przyjmuje ona sierść jak rzep i odkurzanie na niewiele się zdaje, ponieważ zwierzęce włosy tkwią uparcie między włoskami podłoża. Zabrudzenia płynne są momentalnie wchłaniane i doskonale się utrwalają, zaś lepkie dokładnie przyklejają. Chropowatość tylko temu sprzyja. Wykładzina przyjmuje także zapachy. To wszystko sprawia, że odkurzacz to za mało.

Skuteczne metody prania wykładzin

Najskuteczniejszym sposobem na przywrócenie wykładzinie dobrego wyglądu i świeżości jest pranie. Niestety, nawet tutaj nie jest łatwo – wykładziny nie da się przecież ot tak wrzucić do pralki. Na szczęście są środki, które pozwalają stosunkowo szybko uporać się z zabrudzeniami i zapachami. Najlepiej sięgać po środki profesjonalne, przeznaczone ściśle do prania wykładzin. Oferuje je np. www.bhf.com.pl. Można tam znaleźć szampon do prania dywanów i wykładzin.

Co wyróżnia specyfiki do wykładzin? Najczęściej nakłada się je metodą szamponowania. Dostają się one w głąb włosia, ale nie naruszają go. Wytworzona piana jest sucha i łatwo się ją usuwa – wraz z zabrudzeniami, którym ułatwia odrywanie się od cienkich dywanowych włosków. Pochłania ona także zapachy. W efekcie otrzymujemy czystą wykładzinę o nienaruszonych włosach i przyjemnym zapachu.