25 września 2017

Kategoria:
Inne

Pożarnicze węże tłoczne. Z jakich materiałów są wykonane?

Węże tłoczne stanowią jeden z kluczowych elementów armatury pożarniczej. Łączone z moto- i autopompami, umożliwiają tłoczenie wody i roztworów pianotwórczych wprost do miejsca pożaru. Dobry wąż tłoczny powinien być prosty w obsłudze i przechowywaniu. Spore znaczenie ma też sprawność jego zwijania. Węże tego typu są pozbawione drucianego opłotu, natomiast posiadają specjalne wypełnienie, tak zwaną koszulkę.

Koszulka i opłot węża tłocznego

Koszulka węża tłocznego to wkładka wewnętrzna, które ogranicza do minimum opór i odrzut wywołany tłoczeniem środka gaśniczego. Może być wykonana z rozmaitych materiałów. Do tych stosowanych najczęściej zaliczamy tworzywa sztuczne – PCV, TPU (poliuretany termoplastyczne) oraz tradycyjną gumę. W przypadku opłotu, zastosowanie znajduje przede wszystkim jedwab poliestrowy. To materiał o dużej wytrzymałości – odporny na zrywanie, rozciąganie, wysoką temperaturę, dużą wilgotność oraz oddziaływanie kwasów. Doskonale sprawdza się w warunkach gaszenia pożarów. Wąż z jedwabiu poliestrowego to wyznacznik najwyższego standardu i bezpieczeństwa pożarniczego. Produktami tego typu dysponuje między innymi firma Bogdana Gila, doświadczonego producenta węży strażackich.

Dlaczego jakość materiału ma znaczenie?

Materiał z którego wykonane są węże w wydatny sposób wpływa na ich walory funkcjonalne. Ułatwia dozowanie środka gaśniczego, trzymanie i zwijanie węża oraz przechowywanie go w magazynach (dzięki temu węże nie gniją ani nie butwieją). Nie bez znaczenia jest też… barwa materiału. Przykładowo, w sprzedaży możemy znaleźć węże z wysokiej jakości kolorowego jedwabiu poliestrowego – żółtego, czerwonego czy zielonego. Wbrew pozorom, głównym zadaniem koloru nie jest poprawa wyglądu węża tłocznego, lecz nadanie mu lepszej widoczności w trudnych warunkach akcji pożarniczej. To doskonale pomyślane rozwiązanie, dzięki któremu interwencja może być przeprowadzona jeszcze sprawniej i skuteczniej.

Zaufaj sprawdzonym producentom

Jak widać na przykładzie naszych rozważań, materiał z którego wykonany jest wąż tłoczny ma olbrzymie znaczenie. W przypadku doboru armatury pożarniczej nie warto silić się na oszczędność – wszak mówimy o przedmiotach przeznaczonych do ratowania zdrowia i życia ludzkiego. Jeśli chcemy mieć pewność, że dany wąż został wykonany z najwyższej klasy materiałów, zaufajmy renomowanym producentom. Tylko firmy o dobrej reputacji – takie jak przedsiębiorstwo Bogdana Gila – zapewnią najwyższą jakość sprzedawanych elementów.