Powozy konne
6 maja 2020

Kategoria:
Inne

Powozy konne na przestrzeni wieków

Powozy konne były używane już we wczesnej Mezopotamii około 3000 lat przed naszą erą. Wówczas nie wyglądały tak jak obecnie, gdyż składały się jedynie z włóku na dwóch kołach. Z czasem powozy zaczęły się przekształcać i zostały wyposażone w budy, w których mogli znajdować się ludzie. Około 1800 roku stały się również bardziej popularne, gdyż ich cena zmalała, dzięki czemu większa ilość ludzi miała do nich dostęp. Jak wyglądały powozy konne i jak bardzo różnią się od tych, które znamy dzisiaj?

Pierwsze współczesne powozy konne

Choć historia powozów konnych sięga 3000 lat przed naszą erą, to najbardziej popularne stały się po rewolucji francuskiej w 1789 roku. To właśnie wtedy drogie w utrzymaniu i budowie pojazdy stały się bardziej dostępne dla biedniejszych warstw społecznych. Stanowiły wówczas symbol statusu społecznego i zamożności właściciela.

Według eksperta z manufaktury Zenon Mendyka: Jednym z pierwszych i najbardziej okazałych modeli jest ekwipaż angielskiego posła w Paryżu, lorda Pembroka. Został wykonany na początku XIX wieku w słynnej firmie Barker w Londynie. W ówczesnych czasach był to pojazd niezwykle zaawansowany technicznie i jakościowo.

Z czasem powozy konne stały się tak popularne, że zaczęto wydawać katalogi ze wzorami najmodniejszych powozów. Kiedyś w produkcji bardziej stawiano na walory estetyczne pojazdów niż na ich użytkowość, dlatego powozy pochodzące z XIX i XX wieku są bardzo ozdobne. Sposób ich tworzenia był wówczas dość złożony, jednak z biegiem czasu, dzięki nowinkom technicznym, zarówno sam proces, jak i pojazd stawały się coraz sprawniejsze.

Powozy konne obecnie

W XXI wieku wygląd i przeznaczenie powozów konnych mocno się zmieniły. Po pierwsze nie są tak zdobne jak w poprzednich wiekach. Najczęściej są tworzone z drewna, jednak do produkcji używa się znacznie bardziej zaawansowanych technik w komorach lakierniczych i przy obróbce elementów metalowych.

Pod koniec lat 80 zeszłego wieku powozy konne stały się tak popularne i powszechne, że powstało również wiele fabryk na terenie całego kraju, które zaczęły produkować powozy konne dla Polaków z każdej warstwy społecznej. Dla wielu z nich produkcja pojazdów stała się jednym z najważniejszych rodzajów działalności gospodarczej.

Drewnianych powozów konnych zaczęto używać w rolnictwie, gdyż znacznie ułatwiały pracę rolnikom zanim pojawiły się maszyny i urządzenia rolne. Obecnie najwięcej powozów konnych można spotkać na ulicach miejscowości turystycznych, gdzie odrestaurowane bryczki urozmaicają zwiedzanie wielu turystom.