implant-zebowy
10 września 2018

Kategoria:
Inne

Postępowanie po zabiegu wszczepienia implantu

Implanty zębowe to od wielu lat najbardziej popularna, bezpieczna i przynosząca największe korzyści pacjentom metoda odbudowania lub uzupełnienia braków zębowych. Zabieg wszczepienia implantów zleca się, kiedy zęby zostają całkowicie lub częściowo utracone na skutek nieleczonej próchnicy lub innych chorób. Po jego przeprowadzeniu, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach, aby zmniejszyć ryzyko powikłań.

Nieleczona latami próchnica, choroby dziąseł, zębów oraz przyzębia i zaawansowany wiek, to najczęstsze powody utraty uzębienia. Wszczepienie implantów jest najtrwalszym rozwiązaniem problemu wielu pacjentów, zapewniającym im komfort oraz możliwość cieszenia się pięknym uśmiechem. Zabieg pojedynczej implantacji trwa od 30 minut do 1 godziny i wykonywany jest na ogół w znieczuleniu miejscowym.

Wkłady korzeniowo-koronowe

Jednym z najnowocześniejszych rodzajów protez zębowych są wkłady korzeniowo-koronowe. Na stalowy sztyft, mocowany w korzeniu zęba, zakłada się koronę protetyczną. Wkład ten składa się z części korzeniowej, umieszczanej w kanale korzenia oraz koronowej, wystającej ponad jego powierzchnię, na którym osadzona zostanie korona. Metodę tą stosuje się w przypadku, gdy korona zęba jest bardzo zniszczona lub złamana. Zdjęcie rentgenowskie, wykonywane przez specjalistę przed zabiegiem, pozwala ocenić długość korzenia oraz jego stan, co jest podstawą do zakwalifikowania pacjenta do operacji.

Postępowanie po zabiegu

Niezależnie od rodzaju wszczepianych implantów stomatologicznych, należy zdawać sobie sprawę, że każdy zabieg z zakresu chirurgii dentystycznej wymaga od pacjenta odpowiedniego postępowania pooperacyjnego, w celu zmniejszenia ryzyka powikłań. Do najczęstszych po zabiegu wszczepieniu implantów należy ich utrata, miejscowa opuchlizna, zasinienie i ból. Przy nieprawidłowej higienie możemy mieć do czynienia z infekcją lub stanem zapalnym, którego objawami będą utrzymujące się dolegliwości bólowe, gorączka, osłabienie, powiększenie węzłów chłonnych, sączenie się krwi lub ropy. Dlatego tak ważnym jest pozostawanie w stałym kontakcie telefonicznym z chirurgiem. Szybka interwencja chirurga może zapobiec przykrym konsekwencjom infekcji. Decydując się na zabieg wszczepienia implantów w praktyce dentystycznej Rodentia z Opola, zostaniemy objęci kompleksową opieką dr Piotra Hudały, dostępnego przez całą dobę pod numerem telefonu 509 117 877. Możemy jednak uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, stosując się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim pamiętajmy o higienie – płukaniu jamy ustnej odpowiednimi płynami, na przykład Eludril lub Elugel trzy – cztery razy dziennie i dokładnym czyszczeniu pozostałych zębów. Zrezygnujmy z palenia papierosów, picia alkoholu i unikajmy spożywania po zabiegu gorących posiłków.

Najlepiej, gdy zmienimy dietę na bardziej miękką. Jeśli opuchlizna bardzo nam dokucza, stosujmy zimne okłady, ewentualnie środki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Przez kilka pierwszych dni po zabiegu unikajmy słońca i nagrzewania miejsca po zabiegu, a także spania na boku z głową na poduszce. Zrezygnujmy z sauny, solarium i sportu. Niewskazany jest intensywny wysiłek, dźwiganie czy nachylanie głowy.

Chociaż zabieg wszczepienia implantów należy do najbezpieczniejszych, gdzie ryzyko powikłań jest najmniejsze, pamiętajmy o zasadach postępowania po zabiegu, aby móc cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem.